
Над сто хиляди души се събраха на площад "Свети Петър" в Рим на първата траурна служба в памет на покойния папа Йоан Павел Втори. Светият отец почина снощи в 22 часа и 37 минути българско време.
Политическото ръководство на Италия и Римската Курия днес бяха първите, които отдадоха почит пред тленните останки на покойния папа Йоан Павел Втори. Тялото му беше изложено в Апостолическия дворец. Така беше открит цикълът от траурни церемонии във Ватикана. Утре сутринта кардиналите ще решат кога ще бъде погребението на Светия отец.
Италия очаква 2 милиона вярващи за последното сбогуване с главата на Римо-католическата църква.
Папа Йоан Павел Втори ще бъде погребан в криптата под катедралата "Свети Петър" в сряда или четвъртък. Окончателното решение за церемонията ще вземат кардиналите на първата си среща утре.
В следващите 9 дни Ватикана ще остане в траур.
Днес на първата траурна служба в катедралата "Свети Петър", съгласно католическият канон, кардинал Камило Руини официално уведоми народа на Рим за кончината на папата. Пред стохилядното множество кардинал Леонардо Сандри прочете последното послание на папата до вярващите:
"На човечеството, което понякога изглежда изгубено и подвластно на силата на злото, егоизма и страха, възкръсналият Бог предлага в дар своята любов, която опрощава, помирява и отваря отново душата за надежда. Любовта е тази, която променя сърцата и дава мир."
От утре следобед стотиците хиляди миряни ще могат да отдадат последна почит на своя водач.
Си Ен Ен коментира, че за първи път в историята, официалното поклонение пред тялото на покоен папа се предава по телевизията и в залата са допуснати камери.
Конклавът - колегията на кардиналите, които ще изберат наследник на Йоан Павел Втори, трябва да се събере между 15 и 20 дни считано от вчера.
Вярващи от цял свят и от всички религии скърбят за папа Йоан Павел Втори. Много европейски държави обявиха национален траур. Дори католическата църква на Китай, която скъса отношения с Ватикана, както и Руската православна църква поднесоха съболезнования. Кубинският ръководител Фидел Кастро подписа декрет за тридневен траур.
Във всички католически центрове у нас се проведоха траурни литургии за кочнината на папата.
С президентски указ, от снощи в родината на папата - Полша - е обявен национален траур. Той ще продължи до погребението на Светият отец.
В цяла Полша националните знамена са свалени наполовина. От столицата Варшава до най-малкото селце в страната - всички скърбят за кончината на папа Йоан Павел Втори.
Със смъртта на Светия отец поляците загубиха завинаги най-големия си морален авторитет, заяви в специално телевизионно обръщание президентът Александър Квашневски. Той подчерта също заслугите на папата за падането на Желязната завеса и за разширяването на Европейския съюз.
Веднага след вестта за смъртта на Светия отец площадът в родното му място Вадовице се изпълни с вярващи, които останаха за бдение до сутринта.
"Смъртта на Папата е голям удар за нас. Тя нанася рана в сърцата ни и те кървят. Вече знаем, че нашият папа, нашият съгражданин е мъртъв. Той беше нашият баща, а ние децата му", сподели католически свещенослужител
Българският президент Георги Първанов изпрати съболезнователно писмо по повод кончината на папата.
Президентът Първанов си спомня и за своята лична среща със Светия отец, когато той му казал, че никога не е вярвал в "българската следа" в опита за покушение срещу него.
Съболезнованията си до Ватикана изпрати и премиерът Симен Сакскобургготски.
Във всички католически центрове у нас се проведоха траурни литургии за кочнината на папата.
Днес следобед от хисарския квартал "Миромир" за Италия тръгна младежка поклоническа група. Тя се надява да успее да се поклони пред папа Йоан Павел Втори от името на всички, които нямат възможност да го направят.
Младите католици от енория "Свети Свети Петър и Павел" са сред първите българи, отправили се към Ватикана, за да се поклонят пред папата.
"За мен е загуба на един духовен баща, духовен пастир", споделя Николай Павлов
Преди да потеглят към Ватикана, отец Димитър Димитров призова и католическите, и православните църкви у нас - да отбележат по един и същи начин деня на погребението на папата:
"Точно в 12 да бият всички камбани, за да можем чрез звъна на камбаните да предадем гласа на България особено в тези дни, когато така нелепо се дискутира така наречената българска следа - да покажем какво е отношението на българския народ и да оставим една наистина българска следа в отношението на цялото човечество към тази свята личност на Йоан Павел Втори."
Поклонниците се надяват утре да засвидетелстват преклонението си пред делото на папата от името на всички миряни.
Наричат го папа-миротворец и пътуващият папа. Йоан Павел Втори бе първият папа от Източна Европа, първият славянин на Светия престол, първият неиталианец от четири века и половина. Не само водач, но и една от най-популярните фигури на 20-ти век.
Карол Войтила е роден във Вадовице, край Краков през 1920-та година. Отгледан е от баща си, след смъртта на майка си. На 47-годишна възраст е назначен за кардинал. Йоан Павел Втори е третият най-дълго служил глава на Римокатолическата църква - 26 години.
Отличава го силната му връзка с вярващите, която не прекъсна дори в последните дни от живота си. Понтификатът на Йоан Павел Втори е един от най-забележителните в историята. Светият отец допринесе за падането на комунизма и спомогна за обединението на Европа. Той ще бъде запомнен и като една от водещите политически личности на 20-ти век. Ще остане в историята със стремежа си за помирение между религиите и с неуморните си усилия за световен мир.
"Въпреки сериозните и непрекъснати заплахи срещу спокойствието и мирното съжителство на народите, мирът е възможен и задължителен", заяви преди време папа Йоан Павел Втори.
Йоан Павел Втори прекара голяма част от папството си извън Ватикана - направи 104 посещения в чужбина. В много отношения беше новатор. Той е първият папа, посетил синагога и джамия. Помоли за опрощение на греховете, извършени от католиците. Освен с новаторствата му, ще го помним и с консерватизма му. Той остана непримирим противник на развода, абортите, противозачатъчните средства, хомосексуалните връзки, правата на невенчаните двойки и ръкополагането на жени-свещеници.