Българите масово отказват да отговарят на социологически анкети. Това съобщи за bTV един от водещите изследователи на обществените нагласи у нас Цветозар Томов. Според него близо половината от запитаните избягват да отговарят за политическите си предпочитания.

Миглена Горанова участва от три години като анкетьор в социологически изследвания.
Интервюирала е хора от градове и села, на всякаква възраст и с различни финасови възможности и социална реализация. Казва, че вече все по-рядко успява да убеди някого да отдели 4 минути, за да попълни анкетата.

От петима трима ни отказват.  Хората не искат да бъдат чути.  Или по-скоро искат, но не вярват, че това ще се случи, дори и да кажат мнението си. В повечето случаи казват, че сме купени и че каквото и да кажат, ние ще нагласим резултатите, както на нас ни е изгодно или както някой е платил да ги нагласим”, разказва  Миглена Горанова.

Психологът Пламен Димитров също споделя, че две трети от запитаните отказват да отговорят дали ще гласуват и ако не, защо.

„Имаме нямо мнозинство. На много нива българският гласоподавател отговаря с тази немота на арогантното натрапване. Все повече хора не намират смисъл в гражданското си участие.  И имаме усещане, че ще имаме едно масивно нямо мнозинство”, смята Димитров.

Загубата на доверие и липсата на сигурност са сред основните причини за капсулирането, казват психолози и социолози.

Според социолога Цветозар Томов много често се прави политически пи ар под социологическа маска. Все повече хора обаче виждат за какво става въпрос и затова сега се налага силово управление на процеса и насаждане на страх.

Томов, който е дългогодишен изследовател на обществените нагласи, допълва още, че увеличените откази за участие в анкети дават тревожен сигнал.

„В България се възстановяват  някои от тоталитарните порядки и някои от характеристиките на тоталитарния режим. например - пасивно отношение към публичните реалности. Колкото повече хората са несвободни, толкова по-трудно можете да направите изследвания с демоскопски методи. В Северна Корея не можете да направите изследване, в Беларус също Лукашенко ще има 92 процента.  Ние вървим в същата посока”, смята Цветозар Томов.  

Той допълва още, че според него страхът на хората е очевиден – боят се от репресивния характер на сегашната власт, както и от вероятността да се върне предишната.