Фелдшерите дават 3-4 седмици на новия здравен министър, да се запознае с исканията им, и ако не срещнат разбиране, ще преминат към ефективни стачни действия. Това обясни Александър Александров, председател на Сдружението на медицинските фелдшери в България.
„Протестът е символичен засега. Правим един реверанс на новия министър да се запознае с нашите проблеми, след като се закълне пред Народното събрание. Ще му дадем всички нужни документи, информация да се запознае с нашия казус и ще му дадем най-вероятно около 3-4 седмици да видим каква реакция ще има от страна на държавата в лицето на министерството и ако няма някакъв консенсус по въпроса или някакво разбиране по нашите проблеми, ще преминем към ефективни стачни действия”, каза Александров.
Протестът на фелдшерите протича във всички области на страната. Всички фелдшери носят сини лентички на реверите. Във Видинско върви подписка в подкрепа на исканията на фелдшерите.
„Основното искане е по законов начин да се уреди статутът на професията на медицинските фелдшери. И по този повод ние сме предлагали на комисията по здравеопазване и имаме готов законопроект за промени в Закона за здравето, с който се урежда една професия „лекарски асистент” по европейски модел, на базата на професията на фелдшерите в България. Тази професия лекарски асистент е съвсем актуална в развитите държави в Европа и е аналог на нашата професия. Така че протестът ни е преди всичко за уреждане на нашия статут, а не за някакви финансови облаги, каза Александров.
Другото им искане е спешно излизане от Асоциацията на медицинските сестри и акушерките, понеже там се размивала професията на фелдшерите - правомощията, които имат.
Ние сме обучавани по медицински модел, в медицински училища. Обучавани сме за самостоятелна работа, самостоятелна диагностика, терапия и т.н., разбира се в определени компетенции. И нещо друго – в цял свят тези лекарски асистенти работят под мониторинга на лекар. Нашата професия е съвсем отделна, не е лекарска, не е и сестринска. Тя е уникална и винаги работим под мониторинга на лекар, но с ограничени самостоятелни действия в областта на диагностиката и терапията”, обясни Александров.
„Държавата ни задължава чрез локалните договори за практикуване в някой Център по спешна медицина да извършваме дадени функции, които са нелегитимни, които не са законово описани. Така че държавата в случая нарушава закона и то доста сериозно”, добави председателя на съсловната асоциация.
Един фелдшер у нас получава 400 лв. заплата в Спешните центрове. Работещите при общопрактикуващите лекари получават заплати от 250 до 300 лв.
