Това, на което ДПС ще държи да се спазва като абсолютен принцип в новия Изборен кодекс, е правото на българските граждани да упражнят своя вот. Това заяви аместник-председателят на парламентарната група на ДПС Лютви Местан в студиото на bTV по повод предложението на Атака да се гласува само по настоящ адрес, валиден за последната година и половина.
“Вие знаете, че заради нарушено конституционно право ние вече заведохме едно дело в Страсбург във връзка с над 18 000 отнети гласа, с което партията ДПС бе лишена от един мандат”, припомни Местан.
“Българският гражданин трябва да може да упражни своя вот. Дори и при местни избори ако аз съм български гражданин, но живея в чужбина, аз притежавам постоянен адрес в България, имоти, плащам данъци тук. Това е безусловен принцип”, каза още зам.-председателят на групата на ДПС.
Той бе категоричен, че ДПС няма как да подкрепи “какъвто и да е напън, който ограничава конституционни права на български граждани”.
“Много се надявам колегите от ГЕРБ да не следват толкова плътно и безусловно коалиционните си партньори от Атака, когато става въпрос за деликатни теми, свързани с правата и свободите на човека”, заяви Местан.
По думите му евентуално въвеждане на принципа на уседналостта може да ограничи българите, които живеят в чужбина, да гласуват на определено място, но не може да им отнеме вота изцяло.
Лютви Местан също така отрече съществуването на т. нар. “екскурзии” около изборите в Кърджали, като заяви, че всеки ден на автогарата в града пристигат между 16 и 30 автобуса, независимо дали има избори или не.
Зам.-председателят на парламентарната група на ДПС окачестви другата идея на Атака, за въвеждане на образователен ценз при вота, като “безумна”.
“В България има определен процент неграмотни хора и би трябвало застъпниците на тази идея да отговорят на въпроса дали избирателите, които не покриват критериите за грамотност, са виновни за това положение. Аз познавам немалко хора, които нямат четмо и писмо, но чиито интелект не просто ме респектира, а дори бих се чувствал неудобно да се поставя в сравнителен план с тях”, каза още Местан.
По повод хонорара на Ахмед Доган от 1,5 млн. лв. за консултациите по проекта Цанков Камък и делото във Върховния административен съд за документите, удостоверяващи неговата компетентност, Местан коментира следното: “Въпросът е какво разбираме под „компетентност” и допустимо ли е до такава степен да профанизираме темата, че да я сведем до дипломата”.
Според него делото срещу Доган е само част от една масирана атака срещу ДПС, която преследва политически цели. Той определи решението на парламентарната комисия за сезиране на ВАС по случая с Доган като “откровен политически акт, който няма нищо общо с правото”.
“Интересите на г-н Доган са свързани с енергетиката и това струва ми се не е тайна. Има доста авторитетни фигури от българската наука, които изразиха своя респект от неговите познания в областта”, добави Местан.
По повод систематичното отсъствие на лидера на ДПС от пленарната зала, Лютви Местан коментира, че Доган е създал един екип, който представя достатъчно адекватно интересите на избирателите.
“Оценката за неговото политическо поведение в морален аспект следва да се даде от избирателите, това не е работа на Върховния административен съд. Що се отнася до неговите доходи, всеки може да ги открие на сайта на Сметната палата, където всички обществени личности, в това число и г-н Доган, ги оповестяват.”, заяви Местан.
По повод твърденията на Вежди Рашидов за роднински връзки на зам.-председателя на парламентарната група на ДПС със зам.-директора на драматично музикалиня театър „Кадрие Лятифова” в Кърджали Сабиха Местан, Лютви Местан заяви, че ако твърденията на министъра на културата са били верни, той веднага щял да напусне политиката.
Местан каза още, че очаква симетрично поведение от страна на Рашидов, при положение, че е оттеглил думите си и е признал, че е излъгал.
“Оказва се, че културата на министъра на културата му позволява да съвместява лъжата с министерския пост. Въпросът е докога министър-председателят ще търпи подобно положение”, каза Лютви Местан.