Министърът на образованието Сергей Игнатов съобщи, че юристи работят по предложенията за промени в Закона за БАН, но засега няма текст. Министърът определи протестът на преподавателите и студентите на СУ "Св. Климент Охридски" и учени от БАН с боксов термин - като бой със сянка. Те засега протестират срещу нещо, което не съществува, допълни Игнатов, цитиран от БТА.
Централното звено на БАН би могло да се каже, че се закрива, ако има текст, в който това е посочено, каза министърът. По думите му сега юристи работят върху това как да се оптимизира дейността на академията с идеята институтите в условията на криза да имат повече средства за наука, по-голяма самостоятелност и да не се посяга на парите от проекти.
С промените в закона се обмисля възможността институтите да станат автономни, така както са университетите, допълни министърът. Средната заплата в централното управление на БАН е малко над 817 лева, парите които се дават от бюджета на академията, са за правене на наука, а не за поддържане тази огромна администрация, заяви министърът. Затова целта на промяната, която ще стане в бъдеще и след диалог, е да се даде свобода и автономия на институтите и в условия на криза те да имат повече средства на базата на спестяване на бюрократични разходи, каза министърът.
Попитан как би отговорил на искането на висшите училища да се върне платеното обучение, министърът каза, че по този въпрос трябва да се вземе политическо решение. Причината е, че в условията на криза студентите болезнено ще възприемат такава възможност. Освен това според министъра през следващите години висшите училища трудно ще могат да изпълнят дори държавната поръчка поради липса на млади хора.
Законът за училищното образование ще готов до края на година и предвидената в нормативния документ държавна субсидия за частните детски градини и частниците училища няма да бъде заложена в бюджета за 2011 г, каза в отговор на въпрос министърът. Това би могло да бъде заложено в бюджетите за 2012 - 2013 г.
