Отговорът предизвика размяна на остри реплики в пленарната зала.

Според министър Абрашев роклята на княгиня Калина има историческа и етнографска стойност. Калина е дъщеря на министър-председателя Симеон Сакскобургготски, който в периода 1943-1946 година е бил български цар.

"Тя не само има художествени достойнства, но е и уникат, и чудесно се вписва в артефактитте на раздел "Градска култура" и отдел "Етнография"", посочи министър Абрашев.

Депутатът от ОДС Йордан Соколов остро изрази противното мнение: "Това, което вие казахте, е една гавра с българската история, с българската национално съзнание и с българщината."

Дъщерята на министър-председателя Симеон Сакскобургготски дари сватбената си рокля на Националния исторически музей през октомври тази година.

Днес министър Абрашев покани депутатите, поставили му актуалния въпрос за роклята на княгинята, също да дарят свои дрехи на Националния исторически музей, защото и те, както Калина, са исторически личности.