Градоначалникът заплаши с отцепване, защото новото териториално деление превръща македонците в общината в малцинство. Въпреки това, жителите на Струга не излязоха да гласуват в неделя.

"Според македонските закони, трябва да има решение на парламента, но тук често институциите правят неща, различни от това, което предписва законът. Сега например беше дадена амнистия на търговците без касови апарати в чест на решението на Вашингтон да признае името Македония. Ние можем да обявим независимост в чест на нещо друго - като освобождението на Струга например", посочи кметът на града Ромео Деребан. 

"Властите казаха да не гласуваме, за да не попречим към присъединяването към Европейския съюз и НАТО", каза македонецът Илия Божевски. 

"Не ме интересува. Най-важното е да сме добре, да сме добре заедно", смята албанецът Ейемиш Адин.