Промените в климата се отразяват отрицателно върху много обитатели на Северния полюс, включително белите мечки. За това предупреди Световната фондация за природата. Арктическите животни са застрашени и от дейността на човека.

Три нови изследвания показват, че биологичните промени в хормоналната и имунната система на полярните мечки са свързани с високите нива на токсични вещества в организма им. Става дума най-вече за така наречените полихлоробифенили. Това са индустриални продукти, забранени през 80-те години. Големи количества от тях все още се съдържат във водата, леда и почвата.

Другата отрова, влияеща зле на животните, са пестицидите, които се произвеждат и използват на хиляди километри от Арктика, но идват до този район с помощта на морските и атмосферните течения. В организма на повечето полярни мечки има стотици химически вещества, произведени от човека, отбелязват изследователите. Тези животни нямат механизми, за да предотвратят отрицателното им действие.

"Полярните мечки са важен показател за това какво става на Северния полюс. Има много други животински видове, които са засегнати от климатичните промени и замърсяването на околната среда, но когато погледнеш полярните мечки, те са много по-лесни за изследване в много отношения. Можем да проследим един и същи индивид през дълъг период, да го следим много години и да видим какво всъщност става", обясни д-р Анди Дерошер, изследовател от Норвежкия полярен институт.

Около 22 000 полярни мечки живеят в Арктика.