
Всичко започнало пет минути след 13 часа, когато 4 лекари от Министерството на извънредните ситуации отишли да приберат труповете на убити от началото на акцията. Такава била уговорката с похитителите. Тогава се чули два взрива. Част от заложниците опитали да избягат и похитителите открили огън по децата.
"В отговор на тази стрелба беше открит огън, за да бъдат спасени заложниците. Местните хора, които имаха оръжие също започнаха да стрелят", разказва ген. Валерий Андреев - началник на ФСБ за Северна Осетия.
Според съобщения по-късно от деня, възможно е случайна експлозия да е станала причина за начало на операцията.
"Искам да подчертая че не сме планирали да използваме сила. Смятахме да продължим преговорите за освобождаване на заложниците с мирни средства. Това беше причината да пристигне съветникът на президента Асланбек Аслаханов - за да преговаря с терористите", поясни ген. Валерий Андреев.
Оцелелите заложници разказват, че в сградата имало мини.
"В момента, в който ни наблъскаха в залата веднага започнаха да минират", разказва Теймураз.
"Вие видяхте ли как минират?"
"Разбира се. Поставиха една мина на единия баскетболен кош, опънаха кабел и поставиха друга мина на втория кош."
Част от похитителите опитали в суматохата да се измъкнат между заложниците. Друга част, прикривайки се с доскорошните си жертви се укрила в съседни на училището сгради.
Сред загиналите има 12 деца. 79 от убитите вече са идентифицирани. Ранените мирни граждани в боевете са около 400. Настанените в болница са 650. Убити са и 20 похитители. Трима от тях са били обкръжени в мазето на училището и тази вечер са били убити. "Франс прес" цитира руски старши офицер, според когото всички похитители вече са или убити или заловени.
Би Ти Ви се свърза с майката на едно от оцелелите деца. Седмоласникът Сослан успял да избяга при първите взривове. Сега е в болницата. Ето какво разказва неговата майка Ирина:
"Той ни разказа, че избухнал взрив и взривната вълна го отхвърлила назад. Аз, казва, седях на перваза... Още докато била взривната вълна той опитал за втори път и пак го отхвърлило назад. На третия път успял. В това време всички, които били до прозореца изскочили и побегнали. Започнали да стрелят по тях, по децата, но те успели да избягат. От другата страна вече хората почнали да ги приютяват при себе си - кой вода носи, едно-друго. Защото те са почти голи, само по гащета.
Ето пак се стреля, Чува се стрелба. Още не е свършило. Леля ми работи в поликлиниката. Тя ни се обади и каза - Сос е жив! Отървал се е с леки изгаряния. Разговаря, разпитва всички, за всички и за всичко разказва. Но нямате представа какво е в болницата сега. Това е каша: кой без крак, без ръце, всички ги карат в отделението по изгаряне.
Такова нещо вероятно няма в историята на човечеството. това, което направиха с нас - това е просто ужасно.
Всичко започва на първи септември в първия учебен ден. В двора на едно от училищата в град Беслан в Северна Осетия по време на тържеството по повод новата учебна година нахлуват повече от 20 въоръжени мъже и жени и започват да стрелят.
Нападателите вкарали всички - деца, учители и родители във физкултурния салон на училището и се барикадирали заедно с тях. Те заставили децата да застанат до прозорците. Първите искания на похитителите са да бъдат освободени всички арестувани за нападението срещу Ингушетия през юни.
Последното искане от днес преди да започне развръзката беше за независимост на Чечения. Вчера похитителите пуснаха най-малките деца - в това число и бебета. По-късно вчера бяха освободени 26 души, от които 16 деца.
"В операцията се намеси една напълно нелепа ситуация", заяви за Би Ти Ви съветникът на президента Путин генерал Асламбек Аслаханов. Той потвърди, че се е договорил с терористите днес да преговаря с тях, но боят започнал неочаквано докато се опитвали да приберат труповете от училището.
генерал Асламбек Аслаханов-съветник на Президента на Русия
"Асламбек Ахмедович, каква е оценката ви на операцията?"
"В операцията се намеси една нелепа ситуация. Когато отишли да прибират труповете един от похитителите държал допрени в ръцете си два шнура. Тогава прозвучаха два взрива а заложниците започнаха да бягат в различни посоки като похитителите стреляха по тях. Накратко започна истински бой за спасението на децата. И този бой приключи преди малко. Като все още труповете не са прибрани, защото по-рано през деня беше намерен един миниран труп.
"Колко ваши войници са убити?"
"Войници ли? Доколкото знам един е убит а десетина са ранени."
"Вие казахте, че в училището е намеретно твърде много оръжие. Защо?"
"Има такова предположение, че оръжието е вкарано преди това при ремонта на училището, защото похитителите са пристиганли тук на практика с две леки коли и не са могли да носят много оръжие. А стреляха през целия ден, така че когато изчистихме цялото училище открихме много оръжие, включително гранатомети и снаряди за тях. И това дава основание да се смята че този акт е планиран отдавна."
"А вие установихте ли националността на похитителите? Те свързани ли са с "Ал Кайда"?
"Не знам откъде дойде тази информация по медиите, че сред похитителите има и чеченци и руснаци и ингуши и осетинци.Оказва се, че днес 8 или 9 от убитите са от арабски и африкански произход."
От отвличания на хуманитарни работници, журналисти и бизнесмени, до завземането на цели болници и Московски театър - в последните години чеченските бутовници добиха печална известност на похитители.
Чеченските бойци често използват цивилни, за да привлекат вниманието на международната общност към исканията си за независимост. Най-често поставяното искане е за изтегляне на руската армия от отцепническата република. Първата голяма заложническа драма започва само шест месеца след нахлуването на руските сили в Чечения в края на 1994-та година.
Група бойци пленява стотици цивилни в няколко сгради, между които болницата в град Будьоновск, Южна Русия. Неколкодневната акция ръководи Шамил Басаев. При последвалия щурм на руски командоси са убити около 130 души.
При подобна атака около 250 въоръжени, водени от Салман Радуев, завземат болница в дагестанския град Кизляр, с около 3 хиляди души. Терористите освобождават част от заложниците, а останалите откарват в сепаратистката република. При преминаването на границата, руските сили предприемат офанзива, загиват близо 80 души.
През юли 2001-ва близо 30 души са пленени в автобус в Минералние води, Южна Русия. При операция на спецчастите заложниците са освободени.
През май 2002-ра в истанбулски хотел чеченец отвлече 13 души, между които шестима българи. Час и половина по-късно той се предаде на полицията.
Най-мащабният и зрелищен случай бе преди близо две години, когато бунтовниците държаха в плен над 700 души в Театралния център в Москва. Терористичният акт в Северна Осетия отново извади на преден план болезнените спомени за обсадата на улица Дубровка през октомври 2002-ра и начина, по който тя завърши. 700-те заложници прекараха няколко дни под дулата на оръжия и сред опасани с експлозиви мъже и жени, заплашващи да взривят Театралния център в Москва. 129 заложници и 41 терористи загинаха при щурма на зданието. Повечето станаха жертва на газа, използван за обезвреждането на похитителите.
По някои данни акцията срещу училището в Северна Осетия е ръководена от чеченския бунтовнически водач Шамил Басаев. Той е на 39 години. Роден е в село Ведено в Чечения. Няколко пъти започва да учи в различни университети в Москва, но заради лош успех губи студентски права. До 1991-ва година живее и работи в Москва. След това постъпва в армията на Конфедерацията на народите на Кавказ.
През ноември 1991-ва Басаев участва в отвличането на пътнически самолет от аерогарата на Минералние води за Турция. В Турция похитителите се предават на местните власти и им е разрешено да се завърнат в Чечения. През 1992-ра година той е назначен за командващ войските на Конфедерацията на народите на Кваказ. Взема дейно участие във военните действия в отцепилата се от Грузия област Абхазия. От лятото на 1994-та, когато започва гражданската война в Чечения, Шамил Басаев се бие на страната на Джохар Дудаев. На 14 юни 1995-та година под негово ръководство е превзета болницата в град Будьоновск. Басаев поставя искане федералните власти да спрат военните действия и да преговарят с Дудаев. След преговори заложниците са освободени. След смъртта на Дудаев през април 1996-та година, Басаев е избран за командващ бойните формирования на чеченската република Ичкерия. През 1997-ма остава на второ място на президентските избори в Чечения, спечелени от Аслан Масхадов. Смята се, че оттогава досега той стои зад повечето терористични актове в Русия.
Европейският съюз и НАТО осъдиха вземането на деца за заложници и изразиха своята подкрепа за Москва. Говорителят на Белия дом осъди "варварското" вземане на заложници и заяви, че няма оправдание за отнемането на невинен живот.
"Варварското естество на този терористичен акт е ужасяващо", посочи Скот Маклелън. САЩ и Русия стоят една до друга в международната борба срещу тероризма", допълни Маклелън. Джордж Буш изказа съболезнования на близките на загиналите. Много световни лидери са се обадили на Владимир Путин в знак на солидарност с Русия в тридневната драма.
"Информацията за жертвите, сред които и много деца, ме изпълва с ужас и болка. От друга страна обаче изпитвам облекчение, че благодарение на действията на руските сили са освободени много заложници", заяви Силвио Берлускони, министър-председател на Италия.
"Всички в Германия изпитваме симпатия и съпричастност към жертвите и техните семейства, естествено и самият аз. Сигурен съм, че ще се съгласите с мен, че с тероризма трябва да се води безпощадна война", каза Герхард Шрьодер, канцлер на Германия.
Ректорът на института "Ал-Азхар" в Кайро, шейх Мохамед Сайед Тантауи, който е най-висшата духовна инстанция на мюсюлманите сунити по света, осъди като непримливо за мюсюлманската религия вземането на заложници и избиването на деца.
Българският външен министър Соломон Паси остро осъди действията на терористите в Северна Осетия. Според Паси, с подобни действия терористите сами дискредитирали политическата кауза, която твърдят, че отстояват.
Това е престъпление от голям мащаб, залавянето на невинни деца и учители и използването им за постигането на политически цели. Нито една политическа цел не може да бъде оправдана, не може да оправдае такива действия и дори бих казал, че тези действия намаляват симпатиите, международните симпатии към една политическа цел, които се обслужват по този начин", заяви министър Паси.