И в днешния ден термометрите в голяма част от страната не надвишиха 10 градуса. Въпреки това синоптиците смятат, че захлаждането не е изключение. Най-студено на 19 май е било през далечната 1952 година. Тогава живакът е показвал – 0,2 градуса. Заради студеното време навън много детски градини бяха принудени да пуснат печки в учебните стаи.

Всяка сутрин преди децата да се съберат в 114-та градина в София, възпитателите проверяват колко топли са стаите.

"Сутрин, като влизаме, виждаме каква е температурата, ако е по-хладно включваме печки, но досега не се е налагало”, обясни Маргарита Кошева.

В градината са записани 148 деца. В нея днес бяха 125 от тях.

"Децата са закалени. Помещението е топло. Групите ни са пълни, не боледуват децата”, каза възпитателката.  

За да протече нормално денят, температурата в стаите не трябва да е под 18 градуса. В 15 часа след обед в София температурата навън бе едва 10 градуса, а в детската градина, термометърът отчете 20.

Проверка на bTV установи, че в други детски градини, за да е топло, учителите са пуснали електрически печки, въпреки че така нарушават правилата за противопожарна безопасност. Други, които са на локално парно, отново са затоплили радиаторите. Директори казаха, че са извадили и по-топли завивки за следобедния сън на малките. В 114-та градина децата не се оплакаха от температурата.

От Столичната инспекция по контрол на обществено здраве съобщиха, че от началото на седмицата при тях няма постъпил нито един сигнал от родители или преподаватели за студени учебни стаи, както в детските градини, така и в училищата.

Столичната "Топлофикация” не предвижда възможността да пусне извънредно парното за няколко дни, заради необичайното застудяване в средата на май. Според наредбите, отоплителният сезон започва на 1 октомври и приключва на 30 април.