
Речта на американския президент, произнесена пред военното училище в Карлайл, щата Пенсилвания, се определя като ключова за позициите на Вашингтон месец преди предаването на властта в Ирак на иракчаните и само ден след като САЩ и Великобротания предложиха проект за нова резолюция на Съвета за сигурност на ООН за Ирак.
В речта си президентът Буш очерта пет етапа за подпомагане на Ирак по пътя към свободата и демокрацията: "Пет стъпки предвижда нашият план за подпомагане на Ирак по пътя му към свободата и демокрацията. Ние ще върнем властта на суверенно иракско правителство, ще помогнем да се възстанови сигурността, ще продължим да изграждаме иракската инфраструктура, ще търсим още международна помощ, и ще вървим към общи избори, които ще излъчат нови ръководители, които ираският народ ще упълномощи да управляват."
Президентът на САЩ предупреди, че е възможно терористите да станат още по- брутални с приближаването на деня на предаването на суверенитета. Тази седмица се очаква специалният пратеник на ООН за Ирак да предложи списък с евентуалните нове членове на новото иракско правителство. Начело на страната ще застанат президент, двама вицепрезиденти и министър-председател.
В речта си Джордж Буш каза, че ще бъде разрушен затворът "Абу Гариб". Той си спечели мрачна слава по времето на Саддам, а впоследствие се оказа в центъра на скандала за издевателствата на американски войници.
Джордж Буш предупреди, че Ирак го очакват още трудни дни и че американските войски ще останат в сегашния си състав от около 138 000 души, докогато е необходимо за възстановяване на сигурността и държавността.
Сътрудници на президента Буш признаха пред "Ройтерс", че президентът трудно чете речи пред публика и затова е репетирал два пъти 30-минутното си изказване. Въпреки това Буш три пъти произнесе грешно името на затвора "Абу Гариб", като го нарече "Абуга Райп", "Абу Гарон" и "Абу Гара".
В една от първите реакции на словото на президента на САЩ , британският премиер Тони Блеър заяви, че Ирак ще получи пълен суверенитет.
"Но от практическа гледна точка - как те ще поемат контрола над сигурността в страната, това ще определи колко дълго ще останем", подчерта Блеър.
Затова, според него, коалиционните сили трябва да останат, "докато работата бъде свършена докрай", защото това е важно за региона и за Ирак.