Прогноза за поскъпване на Интернета в България. Според телеком-доставчиците причината е в новия закон за хазарта, който ще ги принуди да ограничат достъпа на потребителите до хазартни сайтове и да инвестират в скъпо оборудване.

Новият закон дава право на Държавната комисия по хазарта да иска отрязване на достъпа до нелицензирани сайтове за залагания и парични игри. Тоест, доставчиците трябва да купят специална техника, с която да ограничават клиентите си и да ги следят в мрежата къде и какво правят. Юридическият термин за това е "Общо наблюдение".

"Общото наблюдение всъщност е забранено с едно скорошно решение на Европейския съд в Люксембург по официално запитване, което е общо за целия Европейски съюз. Става въпрос за общото право на всеки да търси, получава и разпространява информация, както и за защитата на личните данни в Интернет", обясни Александър Кашъмов, програма "Достъп до информация".

Това застрашава основни човешки права и превръща доставчиците в онлайн-шпиони, алармират от телекомуникационния бизнес. Ограничаването на достъпа ще е безполезно, а инвестицията в него, колкото печалбата за 5 или 7 години на една средно голяма фирма- доставчик.

"Дейността на интернет доставчиците е като на строителите на пътища: ние строим пътя, поддържаме го, но нямаме и не можем да имаме отговорност за това какво хората прекарват по този път. Така че това неминуемо ще се отрази на цената или на качеството на предлаганата услуга", смята Страхил Иванов, Сдружение на независимите интернет доставчици.

Около три пъти по-скъп или три пъти по-бавен интернет ни чака догодина, ако проектът за хазарта се превърне в закон. Юристи и доставчици напомнят, че подобни онлайн ограничения има само в страни като Северна Корея.