От началото на месеца започна приемането на молби за отпускане на помощи за отопление. За следващата зима държавата отпуска малко над 280 лв. на нуждаещите се. В същото време обаче от Агенцията за социално подпомагане отчитат, че броят на измамите със социални помощи се увеличава. Само в Пловдив откраднатите от държавата пари през последните пет години достигат сумата от почти 400 000 лева.

Близо 1 200 пловдивчани са длъжници на Агенцията за социално подпомагане. Всички те неправомерно са получавали социални помощи, но сега или не желаят, или не могат да върнат откраднатото. Само през тази година пловдивската дирекция за "Социално подпомагане" е разкрила измами на стойност 20 000 лева.

За изминалия отоплителен сезон общо 80 пловдивчани са подали лъжлива информация с цел да се облагодетелстват неправомерно. Най-често схемата на измамите включва препродажба на безплатните талони за твърдо гориво или безразборно харчене на парите отпуснати за ток, без да се плащат натрупаните вече сметки.  

Около 900 от мнимите социалнослаби граждани живеят в "Столипиново". Ана Ангелова дължи над 3 900 лева. Тя не е имала право да получава социални помощи, защото е пребивавала и работила в чужбина.

Гергана Димитрова пък не отрича, че дължи пари на социалните служби, но има оригиналната идея как да върне заграбеното - държавата да й отпусне нови помощи, от които да си удържа всеки месец някаква сума. Жената дължи 1 659 лева.

Ана и Гергана от "Столипиново” са видимо спокойни. Те знаят, че никой няма да ги накара да върнат парите. След пет месеца заграбеното от Ана ще загуби петгодишната си давност и тя отново ще може да кандидатства за социални помощи. Наскоро прокуратурата отказала да образува производство срещу нея.

"Най-големите длъжници вече са дадени на прокуратурата. Имаме и искови молби, заведени в съда. Водим дела в момента. От прокуратурата вече получихме отговор, че за два от случаите няма доказателства да се образува производство", обясни Надя Танева от дирекция "Социално подпомагане" в Пловдив.   

Голяма част от мургавите длъжници разсрочват борча си, плащат минимална част от него и после пак спират да се издължават, докато изтече давността на извършеното от тях незаконно присвояване.