За същия период цените на електро- и топлоенергиите за промишлени цели няма да бъдат променяни. Това стана ясно, след като Държавната комисия по енергийно регулиране обсъди Наредбите за ценообразуването на енергоносителите със синдикатите и представители на бизнеса. Те не постигнаха съгласие за начина на образуване на тарифите. Увеличението на цените не трябва да става преди отоплителния сезон, се съгласиха със синдикатите от Комисията по енергийно регулиране. Оттам обаче не уточниха, откога цените ще започнат да нарастват, тъй като предстои Наредбите да бъдат приети в края на март. Дотогава енергоразпределителните дружества трябва да представят на Комисията информация за разходите си. Въз основа на възможностите за покриването им ще бъде определено точното увеличение на тока. Повече от половината от разходите са за горива, така че не може да се очаква голямо намаление, обясни шефът на Комисията Константин Шушулов.
"Социално не може да бъде понесена една цена, по- висока от тия 10 процента и говорихме как може да стане - със запазване на цената на тези енергоносители за тази част от населението, която не може да плаща",поясни проф. Константин Шушулов, председател на Държавната комисия по енергино регулиране.
Това означава, че социално слабите домакинства ще плащат електроенергията по завишените тарифи, само ако надхвърлят прага от 120-150 киловатчаса на месец. Според синдикалистите предвижданото 10- процентно увеличение е минимумът, от който цените ще растат, тъй като в него не са включени инфлацията, закриването на блокове от атомната централа, както и инвестициите в отделните дружества.
"Когато се претегли стойността на разходите за ел.- и топлоенергия в едно домакинство, най-малко със същия процент да бъдат компенсирани доходите на хората, участващи в разпределението на тези продукти",каза Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ \"Подкрепа".
За топлоенергията ще има регионални цени, според вида на горивата, ползвани от дружествата, но правителството би могло да обяви максимална цена, стана ясно още след срещата.
Утре предстои Наредбите да бъдат обсъдени от Националния съвет за тристранно сътрудничество.Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google





















