Стотици училища на територията на страната бяха закрити през последните години заради липсата на деца. Повечето от сградите на тези училища са в окаяно състояние, а едно селско училище в община Маджарово дори е превърнато в обор .

В сградата в село Долен Главанак, която прилича на бардак, допреди десет години са учили 250 деца. Обезлюдяването на района обаче принуждава държавата да закрие училището, за което община Маджарово получава пари.  

"Тези пари се дават за извършване на ремонт в други училища, тоест за подобряване на материалната база на училищата в които има ученици, така че няма как тези пари да се ползват по някакъв начин за консервация или нещо подобно на пустеещи сгради", обясни Иван Панайотов - началник на РИО на МОН.

Само за няколко години училището е разграбено. Тук днес живее ромска фамилия дървосекачи, които са превърнали сградата в обор. На първия етаж спи магарето, а в мазето - стадо овце. Според кмета на селото, ромите пазят училището, но местните не мислят така.

"Защо разпродават железа, парното тука, всичко се руши. Вътре е разрешено да се гледат коне”, възмущава се жител на село Долни Главанак.

"Ами кой да се грижи. Аз съм звънял в полицията и полицаите са дошли да видят какво е положението. Обадил съм се където трябва, но трябваше още като го закрият, да назначат един пазач, който да пази”, заяви кметът на село Долни Главанак Бехсим Мехмед.

От кметството в Маджарово пък се оправдават, че проблемът е наследен.

"Когато станах кмет на общината нямаше какво да пазя вече - просто нямаше какво да пазя. Абсолютно всичко – аз знам състоянието на училището. То няма вече какво да се пази. Няма нито инсталации, нито водопроводи, нито подови настилки - има едни голи стени и това е”, коментира кметът на Маджарово Милко Армутлиев.

По закон, след закриването на всяко едно училище, то се стопанисва от неговия собственик, а в повечето случаи това са общините. И тъй като, пак според буквата на закона, ако училището бъде продадено, новият собственик трябва да продължи да развива образователна дейност, затова за сгради като тази, по селата инвеститорски интерес няма. Сега от кметството в Маджарово се надяват един ден, с пари от Европейския съюз, училището в село Долен Главанак  да стане старчески дом. Това обаче може да се случи само при промяна в закона