
На церемонията присъстваха първите дипломати на Русия и Съединените щати Игор Иванов и Колин Пауъл.
Сред гостите беше и българският външен министър Соломон Паси.
Саакашвили е най-младият европейски президент.
Водачът на грузинската нежна революция от ноември миналата година встъпи в длъжност като третия държавен глава на Грузия. По ирония на съдбата това стана на 76-тия рожден ден на неговия предшественик Едуард Шеварнадзе.
36-годишният юрист спечели президентските избори през януари с над 96 процента. Грузинците имат огромни очаквания от новия си лидер.
Всеки втори живее в бедност, месечните доходи на повечето грузинци са по 50 долара. Един на всеки петима е емигрирал, а много хора живеят благодарение на парите, които близките им изпращат от чужбина. Корупцията е на всяка крачка, а сепаратизмът заплашва единството на държавата. В Абхазия и Южна Осетия има силни сепаратистки настроения. Грузия е на кръстопътя на руските и американските интереси. Съединените щати инвестираха милиони долари в петролопровода, свързващ Азърбайджан с Турция. Грузинските въоръжени сили получават американско обучение. От своя страна Русия обвинява Тбилиси, че укрива чеченски бунтовници. Надпреварата за влияние в кавказката република е един от най-чувствителните въпроси в момента. Саакашвили посочи, че страната му ще играе активна роля на международната сцена, но не като зависима от други държави.
"Позицията ни е, че Грузия не трябва да застава между Русия и Съединените щати. Ние искаме да подържаме добри отношения с Русия и останалите съседи", заяви президентът на Грузия Михаил Саакашвили.
Точно след месец Саакашвили ще бъде на посещение във Вашингтон.
Известен в родината си като Миша, Саакашвили влиза в политиката, като протеже на бившия президент Шеварнадзе. Скоро обаче става един от основните му врагове. Кореспонденти на западни медии предават, че грузинците имат огромни очаквания от новия си лидер. Негови опоненти твърдят, че той е прекалено млад и неопитен и може да не направи крачката от революционер в ефективен президент.
В качеството си на председател на Организацията за сигурност и сътрудничество, министър Паси изрази подкрепа за демократизацията на Грузия.
Според него особено внимание трябва да бъде отделено на провеждането на честни парламентарни избори в страната през месец март тази година.