10-годишнината от началото на пенсионната реформа в България стана повод експерти, писали правилата за реформата и такива, които са ги прилагали като част от екипите на управляващите правителства, днес да дадат оценката си за това как действа тя. Проблемите, които очертаха са: населението на страната ни застарява. Това води до задълбочаване на проблема, че малко работещи плащат пенсиите на много пенсионери. Допуска се политическа намеса в пенсионната система - пример са предизборните увеличения на пенсиите. Всичко това води до деформация на пенсионната реформа в България. Предлагам ви да чуете някои от предложенията за промяна, които се обсъждат.
България е държавата с най-ниски осигуровки в Евросъюза, в същото време е една от страните с най-ниска пенсионна възраст. Като подчерта тези данни Световната банка препоръча да се мисли за сериозни мерки за намаляване на разходите за пенсии.
„Какво може да се направи? Да се увеличи законовата възраст за пенсиониране, да се ограничи ранното пенсиониране, да се направи преглед на добавките към пенсиите. Намаляването на пенсиите не е желателно, но е възможна мярка”, каза Астра Звиниене,
Социалният министър Тотю Младенов обяви обаче, че предстои ограничаване на системата за ранно пенсиониране и на инвалидните пенсии. Сравнението показва, че от 180 хиляди през 2003 година инвалидните пенсии са скочили повече от двойно - на 420 хиляди през миналата година. Друга промяна, която предстои до няколко месеца е, че ще започнат да се облагат доходите на работещите пенсионери.
„Става въпрос за тези около 200 хиляди, които са навършили годините за пенсиониране, получават пенсия и работят допълнително В това няма нищо лошо, но ние лишаваме 200 хиляди млади хора , които трябвна да отидат на пазара на труда”, каза Тотю Младенов.
Лишаването на работещия пенсионер от част от пенсията му беше отменено още преди години от Конституционния съд, припомни днес Йордан Христосков, зам.-ректор на Висшето училище по застраховане и финанси.
„Сигурен съм, че ако се въведе такъв данък, по-голямата част от пенсионерите ще отидат в сивата икономика. А те сега се осигуряват за всички рискове”, каза Йордан Христосков.
Според Георги Ангелов, по принцип да се облагат доходите само на работещите пенсионери е не само вредно, а дори контрапродуктивно, защото дестимулира възрастните хора да останат на пазара на труда и да внасят пари в бюджета.
Днес социалният министър категорично отхвърли възможността високите пенсии да започнат да се облагат с данък.
Какви са данните за отражението на дисбаланса между хората, които получават пенсии и тези, които се осигуряват?
Данните, които социалният министър днес обяви са, че 43% от разходите на държавния бюджет отиват за пенсии и за държавното обществено осигуряване. Само 40 процента от парите за пенсии са от осигурителни вноски, останалите 60 процента се плащат от държавния бюджет.
Кой кого издържа?
Примерът е от Враца. Като в онази приказка много вожд - малко индианци, и у нас може да се каже същото - много пенсионери чакат пари, малко работещи ги внасят в осигурителната система на страната.
Във врачанското Старо село живеят 200 души. Две трети от тях са пенсионери. Простата сметка показва, че с осигуровките на няколко човека от селото се плащат пенсиите на всички. Младите не само че се броят пръсти, но са и без препитание. Един-единствен човек е назначен към кметството по временната заетост, десетина са в чужбина. И тази пропорция ще става все по-тежка за осигурителната ни система в национален мащаб, казват от Световната банка.
"Фактите говорят, че в периода 2000-2025 година българското население ще намалее с още 1, 5 милиона души. До 2025 година почти една пета от българското население ще бъда на възраст 65 години и по-високо възрасти, което представлява най-високия дял на застаряващо население в сравнение с останалите държави членки", каза Флориан Фихтъл, представител на Световната банка в България.
Тоест все повече пенсионери ще разчитат на хазната. Макар че в старо село има и обратната тенденция - именно пенсионерите да издържат по-младите.
Социалният министър Тотю Младенов ще гостува на Светла Петрова тази събота в предаването "Сеизмограф". Той ще отговаря на зрителски въпроси по темите безработица и пенсионна реформа.