За пръв път в София се събра Бизнес консултативният съвет на Пакта за стабилност. След срещи в Албания, Югославия и Румъния, представители на около 80 компании ще обсъдят у нас възможностите за инвестиции в региона. Министър-председателят Симеон Сакскобургготкси откри работната среща.

Според премиера България има потенциал и с помощта на Пакта може да се превърне в инфраструктурен възел и електроенергиен център на Балканите, който да произвежда и пренася еленергия и да осигури информационно-диспечерска система.

"Това не означава, че очакваме  милостиня, а подкрепа да си помогнем сами", каза Симеон Сакскобургготски. 

От Пакта България очаква съдействие за изграждане на Дунав мост две, магистралата София-Ниш, реконструкцията на пристанище Лом и ремонта на софийското летище - проекти за 690 милиона евро.

Днес и утре българските предприемачи ще търсят инвеститори за международен панаир във Видин и за две пречиствателни станции в Сливен и Перник. Русе ще представи екологично земеделие, а фирма "Главбулгарстрой" - проект за голф курорт в Аркутино и нов комплекс на Боровец.

В протестна декларация срещу форума Екологичната организация "За земята" се обяви за гарантирано участие на местните управи и за пренасочване на инвестициите към микрокредитиране.

"Ние не сме против подобряването на инфраструктурата, а против това парите да отиват в чужди компании", поясни Тодор Славов от организация "За земята". 

"Още като се създаваше Пакта България много силно настояваше част от участието в осъществяването на проектите да бъде от местни изпълнители", поясни Владимир Филипов, блгарски координатор към Пакта за стабилност. 

Парите, с които разполага Пакта, са 5 милиарда евро.

Участието на български фирми ще се гарантира още при сключване на договорите, обясни г-н Филипов.

Очаква се бизнесмените да проявят интерес кам енергетиката, телекомуникациите, селското стопонство и текстилната промишленост у нас.

Утре във форума ще участва и специалният координатор на Пакта за стабилност в Югоизточна Европа Ерхард Бусек.