Движението по булеварда вече не е на пикове, а постоянно е натоварено. Тук минават коли, автобуси и трамваи.
Когато премина автобусът, той показа моментна стойност близо седемдесет и осем, седемдесет и девет децибела, когато премина трамвая, тука има интересна комбинация автобус, трамвай, пътен трафик и показа осемдесет и седем, осемдесет и осем децибела, обяснява инж. Борис Михайлов, който измери шума.
Допустимото ниво на шум е шейсет децибела, а когато има трамвай - шейсет и пет. Следователно тук, на бул. "Цар Борис Трети" имаме превишение на нормата с петнайсет децибела. С уреда шумомер проверяваме нивото на шума вече в жилището на доктор Рангелов.
Първото измерване беше при отворен прозорец и показа като стойности 66-67 децибела. Втората група измервания се прави при затворен прозорец и наистина има редукция на шума, но тя е минимална от гледна точка на здравословния начин на живот, обясни още инж Борис Михайлов.
При ниво от 65 децибела шумът е по-голям отколкото са нормите за шум на открито.
Направили сме външна и вътрешна изолация, включително е сменена дограмата с PVC петкамерна и въпреки това нещата не са за нас добре, обясни д-р Христо Рангелов.
Затова живеещите тук искат от общината да постави шумоизолиращи стени като тези на булевард "Брюксел".
Очакванията са, че отварянето на магистрала "Люлин" ще намали трафика по булеварда, а оттам и шума в жилищата.