Арктическите глетчери северно от Норвегия губят по 150 метра от територията си всяка година. Това показват резултатите от последната научна експедиция на "Грийнпийс". Според еколозите основната причина за това явление е глобалното затопляне на климата.

Високите температури и намалелите снеговалежи водят до топенето на глетчерите на островите Свалбард. "Грийнпийс" представя интернет страница, в която се вижда как са изглеждали ледените блокове на земята сега и в далечното минало, за да илюстрира въздействието на климата.
"Ако погледнем този залив, преди сто години той е бил изцяло в зоната на глетчера - няколко километра по-напред. Оттогава, с много постоянна тенденция, ледът отстъпва място на водата. Преди 15 години бях тук, на същото място и глетчерът беше на километър по-напред", разказва проф. Йон Ове Хаген, преподавател в Университета в Осло.

Това, което сега е остров, до преди няколко години е било полуостров. Ледът се отдръпва с около 50 метра на година. Този процес при глетчерите Свалбарт, северно от Норвегия е започнал в началото на 20-ти век. Ставащото тук обаче е само пример в глобален мащаб, твърдят учените. Най-бързо се топят глетчерите в Хималаите. Ако скоростта се запази, до 2035-та година те ще изчезнат. Около два милиарда души - една трета от човечеството, разчита на водата и реките именно от Хималайския регион. Ако тези глетчери се разтопят, това ще има катастрофален ефект за цялото земно кълбо, предупреждават природозащитниците от "Грийнпийс".
Според тях другата основна причина за тези процеси е замърсяването от използването на въглища, петрол и природен газ.