Днес в столичната зала Универсиада се инсталираха компютърните системи на преброителите в най-голямата Общинска избирателна комисия - софийската. В нея на час ще се въвеждат поне по 200 протокола от комисиите. Ще бъдат носени и чувалите с бюлетините - за местните избори 49 тона бюлетини, а за президент - близо 20 тона.
На 23 октомври ще гласуваме най-малко с три интегрални бюлетини
за президент, за кметове и за общински съветници. В някои населени места ще пускат и четвърта бюлетина. Причината е, че освен общински, там ще избират и селски кметове.
Като цяло хората по места са запознати с това, което им предстои в неделя. Може би някои от тях ще останат шокирани от дължината на бюлетините, когато ги разгърнат.
В асеновградското село Нови извор подобно на още много малки населени места ще гласуват с четири бюлетини - за селски и общински кмет, общински съветници и президент. Бюлетините в Нови извор ще бъдат докарани утре. Секцията в детската градина е почти готова.
„Изборите в Нови извор ще са между другото. На първо място е работата - на полето и покрай животните”, каза секретарят на кметството Галя Кирякова.
Как ще протече вота в малките населени места?
Технологията за гласуване не се различава много от технологията в големите населени места. Единствената разлика е, че там, където избират и селски кметове ще се гласува с четири бюлетини, каза за bTV Новините говорителят на Общинската избирателна комисия в Пловдив Деница Ченгарова.
Имаме ли право на грешки?
Ако избирателите сбъркат в упражняването на вота си, могат да предупредят член на СИК за това, че са допуснали грешка, след което бюлетината им се унищожава и им се дава възможност да гласуват втори път. Но при повторното гласуване грешка не може да бъде допусната, обясни Ченгарова.