Драстично увеличение на държавните такси за обучение по някои специалности разбуни студентите. На електронната поща на bTV постъпиха различни сигнали от недоволни младежи и родители. Според приетото постановление на правителството следващата година студентите ще плащат такси от 280 лева до 2 хиляди и 700 лева.

Медицината остава най-скъпата специалност, но в Софийския университет.  Таксата там скача над два пъти. Именно медицината в Алма Матер е най-скъпата специалност у нас - 2 хиляди 713 лева на година. За сравнение, таксите в Медицинските университети в София и Варна останат без промяна - 900 лева.

Повече пари за обучението си ще дават и студентите в Националната музикална академия и в НАТФИЗ.

За реакциите на студентите и вузовете - репортаж на Кристина Баксанова и Десислава Кръстева.

2 хиляди 713 лева за година обучение по специалността „Медицина" в Софийския университет - това е записано като сума в постановлението на правителството за държавните университетски такси. Сумата е предложена от Алма Матер, но след недоволството на студентите, Академичният съвет изпраща писмо до правителството с желание таксата да бъде коригирана на 925 лева.

Все пак, значително висока остава таксата за студентите по здравни грижи, музика, театрално, филмово и изобразително изкуство - 1441 лева. Въпреки опитите на екипа ни, не успяхме да получим официален коментар от ръководството на университета. Завишаване на таксите средно с 20% има в  всички университети по изкуствата, съобщиха от просветното министерство.

От представителството на Студентските съвети коментираха, че тези високи суми са изключение. В повечето случаи увеличението е средно с 30 лева, като много висши училища запазват старите таксите.

„Това решение на МС не променя съществено това, което студентите плащат”, каза Петър Чаушев, представител на Студентските съвети.

Във Варненския икономически университет, например, студентите догодина ще плащат 280 вместо 250 лева:

- Ако искаме да получим добро образование, ние трябва да се учим, а не да работим. А ако държавата увеличи тези такси, ние ще трябва да работим.

- Честно казано съм твърдо против, тъй като вместо да насърчават хората да учат, повече хора да учат висше образование, по тоя начин те ще съкратят нашия брой.

- Тука таксата е сравнително ниска сега, специално на ВИНС-а няма да се отрази на тука студентите. Но, ако наистина навсякъде се качи, това вече ще бъде проблем.

Но и твърде ниските такси поставят капани. Заради недостига на средства някои ВУЗ-ове намират нови източници на финансиране, ощетявайки студентите.

"След редовната сесия, след поправителната, се въвежда една такава извънредна ликвидационна сесия, която се заплаща с такса съответно 100 лева. Това е практика в доста така, тоест в някои университети от страната, която се опитваме да пресечем по някакъв начин”, обясни още Чаушев.

От Министерството на образованието коментираха, че одобрените по-високи такси могат да бъдат коригирани от правителството, но само при заявено желание от страна на университетите.