05.02.2010 / 19:11

Бюрокрация пречи на транспортните фирми да докажат с документи загубите си от блокадата с Гърция. Това е причината декларираните загуби да са значително по-ниски от реалните, обясниха от Асоциацията на автомобилните превозвачи. Проблемът се прехвърля между кризисния щаб, транспортното министерство и гранична полиция. Подробностите разказва Генка Шикерова.

Два печата пречат на превозвачите да докажат милиони левове загуби от престоя на камионите на границата. Това обясниха от сдружението на превозвачите. Още в началото на седмицата те са изпратили искане до транспортното министерство за съдействие. Молбата им е с печат на гранична полиция върху тахографите да бъде удостоверявано пристигането им и преминаването на пункта.

"Как аз да докажа, че съм бил на границата? Как да докажа на моя клиент в Гърция или в Италия, че аз съм бил на границата, не съм бил в гаража? Той казва - ти за мен вече си несигурен превозвач", обясни Ангел Попов.

Решението за печатите, обаче се прехвърля между институциите. От Кризисния щаб казват, че проблемът трябва да бъде решен в министерството на транспорта. От там пък обясняват, че не могат и правомощията са на Гранична полиция. А от Гранична полиция, че това не е описано като тяхно задължение в закона и е необходима нарочна заповед. Нещо, което може да дойде като инициатива от съответния ресорен министър. В този кръг, обаче, вече 19 дни потъват милиони левове загуби и прави невъзможно подаването на заявления в Кризисния щаб.

- Т.е. това доказване на загуби според вас е обречено така ли?

- Да. Аз мисля, че има един сценарий, в който гръцките фермери ще си вземат едни пари от Европейската комисия, а ние ще загубим, заяви Ангел Попов.

Загубите на превозвачите са по четири направления. Основните са от престой и от пропуснати ползи, които тепърва ще имат българските фирми.

Българите вече губят клиенти, защото са несигурен партньор, а загубите по четвъртото направление се трупат от обиколните маршрути, което също трудно се доказва. По данни на Кризисния щаб, до момента има декларирани загуби за 12,5 милиона лева, които, ако се стигне до съд, трябва да бъдат и доказани.

Въпреки че днес изтече срокът за завеждане на дело срещу Гърция в съда в Люксембург, от външно министерство не съобщават това да е направено.

България предостави на Европейската комисия информация за щетите от блокадата. Отчетени са загубите в двустранната търговия, транспортния трафик както и в конкретни сектори  - селско стопанство, туризъм, текстилна промишленост.

Около 40% от стоковата листа на обичайния за сезона български износ за Гърция са били засегнати. Броят на гръцките туристи само за януари е намалял с 5%.

Общо 110 български компании в промишления, селскостопанския туристическия, транспортния сектор, търговията и услугите са декларирали икономически загуби.