Генералният секретар на НАТО е на работно посещение у нас. Основният акцент на разговорите му в България е противоракетната отбрана на алианса. До момента политиците акцентират върху ползите. Американския проект за ракетен щит ще защитава 900 милиона население в Европа. Решението за изграждането на ПРО обаче трябва да бъде взето от държавите членки през ноември на срещата на върха в Лисабон, предава Габриела Наплатанова.

Дотогава всички държави членки трябва да бъдат убедени в ползата от тази система, която засяга колективната сигурност. До територията на България могат да достигат ракети от Близкия изток. Генералния секретар се срещна с президента и след разговорите стана ясно, че решение за разполагане на елементи на щита у нас още няма. Това ще бъде решено след среща на върха на НАТО.

За какво се разбраха днес генералният Расмусен и Борисов?

Противоракетната отбрана е система, която ще струва 200 милиона евро, разпределени солидарно между 28-те държави членки за 10 години напред. Това стана ясно след разговора между премиера и Андерс Фог Расмусен.

„Това ще е ясна демонстрация на сътрудничество с Русия, политическа демонстрация, че това не е система насочена към Русия и във военен смисъл може да направи системата по- ефективна. Така че има много причини да сътрудничим с Русия”, каза Андерс Фог Расмусен.

Изграждането на ракетния щит в последната година се превърна от американски в натовски проект. Според новата стратегическа концепция на НАТО, щитът трябва да защитава не само войските на Алианса в зоната на военни действия, а ще пази територията и населението на държавите от Алианса. Все още не е ясно ще има ли елементи от системата на наша територия. Борисов обаче коментира дали приемането на елементи от ракетния щит ще ни направи мишена.

„Аз не знам дали мога да си представя НАТО да участва цяла Европа и само ние да кажем: не искаме не участваме. Не знам дали има разумен политик, който би направил подобно изказване още повече, че тази ПРО гарантира населението - в противен случай никой не може да гарантира на кой какво може да му дойде наум”, каза Борисов.

На срещите с военния и външния министър е обсъждано и участието ни в Афганистан. В момента там има 535 български военни. Генералния секретар на НАТО помоли за още инструктори за афганистанската армия и полиция, а българският премиер е поискал 30-40 милиона долара за модернизацията на военните летища.

„Поисках малко помощ, но се оказа, че бюджетът на НАТО е по- орязан и от нашия”, каза Борисов.

Визитата на Расмусен продължава с официална вечеря, която президентът Първанов ще даде с огледалната зала на президентството. Трябва да спомена, че след работните си срещи с министрите генералния секретар на НАТО изнесе лекция пред студенти. Това е и една от най- важните мисии в днешната работна програма, защото младите хора, родени след падането на берлинската стена нямат представа как е изглеждал светът по време на студената война и за какво ни е необходима организация като НАТО днес