Все по-често без работа остават високообразовани и висококвалифицирани хора. Синдикатите алармират, че от една страна с качествата и знанията си те не могат да се възползват от предлаганите от държавата възможности за повишаване на квалификацията. От друга страна, това са кадри, които са се осигурявали върху високи доходи, а таванът върху обезщетението за безработица им позволява помощи до 240 лева.
Обезщетението, на което в момента имат право безработните е между 6 и 12 лева на ден. Когато този размер се определя, не се взема предвид колко е минималният доход, от който човек има нужда, за да оцелее.
"И всички останали осигурителни плащания са на база осигурителен доход, на вноски и законови разпоредби, а не на изчисления свързани с нуждата на хората, за да живеят”, обясни Даниела Асенова.
Мая Христова е химик по образование и с повече от 10 години стаж по специалността. Но от 8 месеца е без работа. Помощта, която взема от борсата е 186 лева.
"Ще ми се плаче, защото да стоиш без работа на едни 200 лева мисля, че всеки не може да го възприеме. Не виждам какво можеш да направиш в днешно време с 200 лева. При което имам и банка, която е 200 лева”, сподели Мая Христова.
От 1 юли хората, които останат без работа вече ще получават обезщетение, равно на 60% от дохода, върху който са се осигурявали. Сега максималният осигурителен доход е 2000 лева, това означава, че обезщетението може да е до 1200 лева, вместо досегашните 240. Изчисленията показват, че това ще струва на НОИ допълнително около 45 млн. лв. до края на 2010 г.
"НОИ е длъжен да изплаща всички дължими суми на осигурените лица. При всички случаи ще има недостиг на средства, но той ще се покрива от държавния бюджет”, допълни Даниела Асенова.