В мотивите си за вето президентът оспори закона за Държавното обществено осигуряване - от промените за обезщетения за майчинство до размера на пенсиите и възрастта за пенсиониране. И допусна, че те може да бъдат оспорвани и като противоконституционни.
"Ще изтърпим още малко. Очаквано вето - знаете, той е човек на статуквото. Виждате, цяла Европа прави тези реформи. Пактът за финансова стабилност се прави срещу такива като Първанов – популисти. Не само, че не трябваше да има вето, а трябваше да похвали правителството, че 2012 година не само, че нямаме изгода от пенсионната реформа, а ще ни струва някъде в 30-40-50 милиона. Това е единствено правилната мярка", коментира премиерът.
Според социалния министър Тотю Младенов пък Първанов е трябвало да се включи по-рано в дебатите за държавното обществено осигуряване.
Новоизбраният президент също се включи в дискусията. "Сега не само в България, а и във всички европейски правителства са длъжни да правят реформи", заяви Росен Плевнелиев.
Спорната реформа няма да доведе до забавяне на плащания - като пенсии и майчинство, категоричен е социалният министър. Опасността от фалит в момента била в друг сектор - БДЖ.
"Но какво казват синдикатите, без да ни питаш, не можеш да уволниш нито един човек и не можеш да правиш каквато и да е реформа. Извинявайте, щом е така, направете си партия на изборите, спечелете властта и носете отговорност", каза още Борисов
Стачката в железниците продължава и утре.