Над 600 постройки в Созопол са издигнати в нарушение на Закона за културното наследство. Основно става дума за строителство южно от града, включително и в местността Буджака, където на плажа има античен некропол – най-богатият от този вид по нашето Черноморие, съобщи в студиото на “Тази сутрин” зам.-министърът на културата Тодор Чобанов. По случая е образувана прокурорска проверка. По думите на Чобанов в Буджака са повечето от случаите на най-драматично незаконно строителство.

„Ако трябва да определим кой е отговорен на първо място е самата община и нейната администрация, тъй като действа на място. Категорично би трябвало тези нейни части, които отговарят за прилагането на Закона за устройство на територията, да пускат сигнали за всяко нещо, за което се появи информация”, каза Чобанов. Незаконните постройки са върху площ от няколко квадратни километра.

Чобанов посочи, че приоритет на културното министерство са старите резервати. археологически и архитектурни – в Пловдив, Несебър и Созопол.

Проверка в Пловдив показала също незаконно строителство и тотална запуснатост на Стария град – смет и паразитна растителност.

„Някои от драматичните случаи на незаконно строителство по склоновете на Стария град са свързани с бивши и настоящи властимащи от местната и националната власт”, разкри Чобанов, но не посочи конкретни имена.

„Проблемите в Стария град са от повече от 30 години и не могат да се решат с магическа пръчка. Проблемът е, че има смесена собственост – държавна, общинска и частна. В най-лошо състояние са къщите частна и държавна собственост”, коментира по телефона кметът на Пловдив Славчо Атанасов.

По отношение на незаконните постройки, той посочи, че ако има такива е редено РДВСК да вземе отношение. Атанасов каза, че до момента не е получавал информация за незаконни постройки. Кметът на Пловдив пое ангажимент да сезира прокуратурата в Пловдив за случая.

Има ли конфликт между Министерството на културата и пловдивския кмет

Славчо Атанасов отрече да е казвал, че Панагюрското съкровище няма да напусне Пловдив. След два месеца то ще бъда в САЩ, а после във Варна.

„Неговото истинско място обаче е в Пловдив. Всички пловдивски кметове след 1974 година, когато е напуснало града и е пренесено в София, са настоявали да се върне, където му е мястото – в Археологическия музей в Пловдив”, каза Атанасов.

Тодор Чобанов разказа, че откривателите на съкровището братя Дейкови са го предали на Общинския съвет, след което щатният музеен работник в Панагюрище Петър Банов най-напред се свързва с директора на пловдивския музей, днешния Археологически музей. Така че според Чобанов има елемент на случайност за това, че е в Пловдив. Славчо Атанасов се съгласи с историческите факти и призова „да не се бъркаме в работата на Господ”.

„Моята голяма борба, това е кауза за Пловдив, след като съкровището се върне от Ню Йорк и Варна да се върне в Пловдив”, каза Атанасов. Пловдивският кмет каза, че е писал писмо до премиера Бойко Борисов и очаква решението му.