
Италианската агенция АНСА съобщава, че те са получили обещания от фирма, регистрирана в Италия. Но, вчера първите 100 души, пристигнали на миланската гара, установили, че там не ги очаква нито обучение, нито предварително платения депозит от 960 германски марки.
Измамените се събрали на площад "IV ноември", за да протестират срещу фирма "Кампъни Еко Тера", която им обещала срещу заплащане семинар и работа в Съединените щати, съобщиха от емиграционната служба в Милано.
Обучението трябвало да започне на 21 януари, след което кандидатите щели да да заминат по работните си места.
Според Марчела Мера, журналистка, работила по случая, фирмата е регистрирана в Италианската търговска камара. Открихме офис на фирмата и в центъра на София.
"Идваха много хора тука, аз така съм ги питала какво търсят и те казваха, че идват за интервю за работа", казва Минка Начева, домоуправител на сградата, където се намира офисът.
Един от измамените - Владимир Методиев имал договор за работа към екологична организация. Фирма "Еко Тера"-София е регистрирана първоначално именно с предмет на дейност екологична чистота.
"Следователите трябва да открият собственика на фирмата, за да разберем дали той има право да организира такива курсове. За българите нямам никаква информация, не занам какво се случва с тях, нито къде са сега", казва Владимир Методиев.
По данни на полицията собственикът, подписал договорите е Антонио Пелетиери - 34-годишен швейцарски гражданин. Негова съдружничка е Ели Владова. Двамата сменят предмета на дейност миналата година.
От тогава фирмата предлага посредническа дейност при наемане на работа в страната и в чужбина.
Във външно министерство са информирани за подобен случай с 28 българи. Не е ясно дали става дума за клиентите на компанията "Еко Тера", тъй като в посолството ни в Рим сигналът бил анонимен.
Дипломатическата ни мисия там има готовност да съдейства според правомощията си.

