
Бившият премиер Иван Костов предупреди, че рисковете за втория български батальон в Ирак са по-големи отколкото за първия. Той поиска парламентът да отговори на въпроса къде са отишли предупрежденията на разузнаването и кой не е реагирал. Парламентът възложи на комисията по външна политика до един месец да изготви становище за действията на компетентните органи по инцидента в Кербала.
В първото си изказване в парламента от близо 3 години насам бившият премиер Иван Костов попита защо не са предприети действия след предупрежденията на военното разузнаване. Защо не е повишена степента на готовност и защо не е уведомен полския главнокомандващ, след като е имало данни за терористичните групи и техни водачи и се е знаело срещу кого, къде и кога ще се удари.
"При далеч по-неконкретно предупреждение външно министерство реагира така - изтегля българските дипломати от Багдад, каза Иван Костов. Къде са отишли тези предупреждения! Кой ги е спрял и кой не е реагирал трябва да отговори Народното събрание и комисията трябва да отговори."
Костов попита защо никой не е казал на българите, че ще участват в антитерористична война. Според мнозинството, не става дума за война, а за защита, която е разписана в решението.
"Там пише, че контингентът отива в зона с непосредствен риск. Там не пише, че контингентът ще раздава ориз, вода и че ще охранява процесията на шиитите до свещената им джамия", каза в отговор Станимир Илчев, председател на ПГ на НДСВ.
Илчев каза, че не може един командир да кара своите подчинени да стоят 24 часа с пръст на спусъка. Предупреждението на Костов е, че България вече е мишена и че след като веднъж са успели, терористите ще нападнат отново:
"Ами ако тръгнат още ковчези и ние не взимаме никакви мерки. И дойде още един, още един и т.н. Какво ще стане с нашата евроатлантическа ориентация. Какво ще стане с нашата адекватност!"
С гласовете на НДСВ и ДПС парламентът изиска периодични анализи и оценки на ситуацията в Ирак и задължи външната комисия да представи становището си по случая Кербала до един месец.
БСП също не подкрепи решението, понеже в него няма текст за увеличаване на ролята на ООН в Ирак.