Комисията по външна политика, отбрана и сигурност ще се събере днес за четвърти път, за да обсъди докладите и информацията за терористичното нападение срещу българския военен контингент в Кербала. На предишното заседание комисията не стигна до конкретни решения.
Лидерът на социалистите Сергей Станишев заяви, че мнозинството отказва да разгледа различните предложения за сформиране на комисия, която да анализира инцидента в Кербала. Председателят на БСП упрекна мнозинството в бягство от отговорност и нежелание да се ангажира с проблемите на българския контингент в Кербала. От БСП настояват всеки месец да се прави анализ на ситуацията в Ирак и рисковете за българските военни там.
29 депутати от ОДС внесоха в деловодството на парламента подписка и проект за съставяне на временна парламентарна комисия, която да направи цялостен анализ за причините и последствията от инцидента с българските военни в Кербала.
Миналата седмица парламентарната група на НДСВ реши, че не е необходимо да се създава временна анкетна комисия. На днешното заседание депутатите ще обсъдят и проект за решение за контрол на изпълнението на мисията ни в Ирак. Проектът е внесен от Сергей Станишев и депутати от "Коалиция за България".

