Бургаско и Сливенско са районите, откъде най-много бременни жени се извеждат в чужбина с цел продажба на бебетата им, сочи изследване, посветено на трафика на хора, предоставено на БТА.
Такива случаи напоследък вече има в районите на Плевен и Ловеч, отбелязват авторите, които са водещи специалисти в различни области - д-р Георги Петрунов - социолог, юристът д-р Ива Пушкарова, психологът Георги Кирилов и др. Подобно комплексно социо-психо-правно изследване се прави за първи път, посочват изследователите.
Ползват се основно два начина за набиране на жени -
при първия жертвата е примамена с обещание за работа в чужбина и отлични условия. Родилките биват отвеждани съвсем легално в чужбина, но при пристигането са настанявани при лоши условия, раждат в частни клиники. Чрез измама от тях се взема подпис, че се отказва от детето си.
При другия случай излизането в чужбина това става със знанието на родилката. На тези жени се плащат по 5000 - 6000 евро за детето. Статистика показва, че в Гърция деца са продавани за 18 000 евро, ако са момчета и по 13 000 - 14 000 евро, ако са момичета.
Жертвите на трафик имат слабо доверие в българските институции.
В доклад на Европол страната ни бе посочена като една от шестте основни държави-източници на жертви на трафик в ЕС. Заедно с нас са Украйна, Румъния, Нигерия и Молдова.
По брой жертви България заема водещо място в редица страни от ЕС. Делът на български граждани, установени като жертви на трафик е съпоставим с държави, чието население е в пъти по-голямо от българското. Така се стига до извода, че страна като нашата, се е превърнала в един от най-големите участници в трафика на хора, както и че това престъпление е придобило застрашителни размери у нас.
82 на сто от жертвите са от български етнос, 15 на сто от ромския и едва 3 на сто от турския, сочат още данните.