Тази сутрин пред bTV еврокомисар Кристалина Георгиева препоръча на правителството, в частност на министър Плевнелиев, сериозно да се отнесе към проблема със строителния контрол. Тя потвърди, че София е строена да издържи на земетресение между осма и девета степен. Проблемът обаче, по думите й, е именно в контрола дали се спазват стандартите при строителството.
Тя заяви, че преди няколко години е било взето решение да се приватизира контролът. По думите й в това "няма нищо лошо", но в условия на криза, когато частните фирми се конкурират за поръчки, те свиват цените, а цените се свиват, като се намалява посещението на място.
По повод на световната икономическа криза еврокомисарят заяви: „Ние сме в условията на криза, която все още има доза на непредсказуемост, две години сме в нея и още не можем да кажем какво ще стане през следващото тримесечие или след година-две”. Счита се, че няма да има втори дип в рецесията, допълни тя и каза, че за момента САЩ още не са икономически добре, а Европа е по-добре. Световната икономика "буквално се влачи по корем", заяви още Георгиева.
Според нея когато правителствата и бизнесът са предпазливи, самото излизане от кризата се забавя. „Много бавно, много внимателно и много предпазливо се действа, което означава, че световната икономика се влачи по корем”. Тя допълни, че трябва да сме предпазливи и да държим здраво фискалната дисциплина и да си мислим как да поощряваме бизнеса.
От 1985 г. досега броят на бедствията се е увеличил 5 пъти, заяви еврокомисарят. Има четири фактора за това, като климатичните изменения най-силно засягат Европа. Втората причина е увеличаване на броя на населението на планетата и концентрацията в градовете. Третата е, че икономиката на света е много по-голяма. Четвъртата е тероризмът, обясни тя. Не можем да гарантираме, че бедствията задължително ще стават по-тежки, но броят им ще се увеличи. Можем обаче да работим за намаляването да щетите, каза още еврокомисарят.
Ние имаме много добре подготвени кадри, но нямаме техника, смята тя. Според нея у нас е необходимо да има звено, което да отговаря за бедствията и авариите и да е подчинено пряко на премиера.
Всеки пети европеец по някакъв начин е доброволец, но това, което няма, е европейска структура, която да обедини всички 27 страни. Такава структура ще бъде изградена догодина, когато е и европейската година на доброволчеството, каза Кристалина Георгиева. Младите хора ще помагат при бедствия с по-малка степен на сложност.
"Ние сме страна със застаряващо население. На нас ни трябва да интегрираме ромите от гледна точка на конкурентноспособността", коментира тя. По думите й една страна в Европа е успяла да ги интегрира много успешно и това е Испания. На нас обаче ще ни бъде трудно, защото все още сме най-бедната страна в ЕС. Според нея и у нас трябва да се създаде манталитет като в САЩ - за да сме богати, трябва да можем да разчитаме на таланта на всеки един от гражданите си.
Целия разговор чуйте в прикачения видеофайл.