Съдът в Бенгази ще проведе днес закрито заседание по СПИН- делото срещу българските медици. Екип от либийски лекари ще се закълне пред съда. Експертите ще изготвят нова експертиза на всички материали по делото. Ако тя е готова до 29 декември, тогава ще се проведе ново заседание на Наказателния съд.

Либийските експерти са шефът на съдебната медицина в Триполи и микробиолози. За Би Ти Ви източници от Бенгази обясниха, че задачата, поставена от съдията е тези хора да ревизират докладите на професорите Монтание и Кулици, както и доклада на д-р Радка Аргирова. И трите документа доказват, че заразяването е следствие от вътрешно-болнична инфекция. Сега либийските лекари за седмица ще трябва да дадат заключение, дали заразяването на повече от 400 деца с вируса на СПИН е било умишлено или не. Съдът мотивира решението си с това, че материалите, с които разполага по делото, не му позволяват да отсъди. Сред медицинските документи, които комисията ще трябва да преценява вероятно е и съдебно-медицинската експертиза за белезите по телата на българските медици. Според защитата на либийските офицери, експертизата за белезите не доказва, че следите са от насилие, извършено през 1999.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google