Тъй като антентатите в Истанбул бяха извършени с кола-бомба, възниква въпросът може ли да разпознаеш на външен вид коя кола е бомба?

"Лошото е, че на външен вид не може да се определи, тъй като е достатъчно взривът да се сложи в багажника, даже както действат камикадзетата на практика в Истанбул, например. Той даже си връзва с белезници ръката на волана, за да не се уплаши в последния момент да избяга. Втурва се с автомобила и взривява", обясни експертът по тероризъм полк. Иван Бояджиев.

За място на терористични атаки с кола-бомба се избират най-вече места, където се струпват много хора.

"Ако минете покрай поща, банка, които са най-уязвимите обекти, да кажем, навсякъде ще видите десетки паркирани автомобила. Това в цял свят в белите държави е недопустимо. Всеки един от тези автомобили може да бъде бомба, да го остави там терористът и да избяга, и бомбата да гръмне след известно време. Не трябва да има частни паркирани автомобили, ако има служебни автомобили, водачът трябва да бъде в автомобила или до него", посочи още полк. Бояджиев.

В борбата срещу тероризма е важна бдителността на всеки един от нас.

"Не може един гражданин, ако е внимателен, ако е осторожен, ако знае за какво става дума, както сега ги обучаваме какво да правят, да не обърне внимание на някакво странно поведение - влизат-хора излизат, товарят нещо в колата, ослушват се", подчерта експертът по тероризъм.

След сигнал за такова странно поведение, българските служби успяха да предотвратят атентат срещу американското посолство в София, подготвян през 91-ва година от японската Червена армия.