Тези фирми реално не развиват никаква дейност и съществуват единствено, за да получават пари от фондовете на общественото осигуряване.

Според отработената схема жените излизат в отпуск по майчинство няколко дни след сключването на трудовия договор. Така те започват да получават обезщетения от НОИ без да са работили нито ден. От института изплащат парите на фиктивния им работодател, който прибира част от сумата като комисионна.

"Очевидно има злоупотреба със средства на общественото осигуряване", посочи Йордан Христосков, управител на НОИ.

"Фирми-родилни домове", както ги наричат в НОИ, от Бургас, Сливен и Ямбол са се опитали да осигуряват едни и същи жени и в трите региона. Според наблюденията на Осигурителния институт бизнесът е добре организиран.

"Осъществяват се, естествено, връзки с родилните домове, със службите за социално подпомагане, откъдето те добиват информация кои точно са жените, които биха били обект на такова изкушение", каза още управителят на НОИ.

От Националния осигурителния институт предлагат, за да бъдат ограничени измамите, занапред жените да получават обезщетения за бременност, раждане и гледане на дете, само ако имат минимум 3 месеца осигурителен стаж през последната година.