
В обръщение, публикувано на сайта на компанията, Ходорковски заявява, че е длъжен да направи всичко, за да изведе трудовия колектив от удара, насочен срещу него и неговите партньори. Според някои медии, действията на руската прокуратура срещу "Юкос" и ареста на Ходорковски са продиктувани от това, че той финансира опозиционни партии.
По-рано днес се появиха съобщения, че акциите на Ходорковски в банка "Менатеп", които са около 50%, ще бъдат предадени на друг голям акционер. Руски медии предполагат, че това е Леонид Невзлин. Ходорковски остава начело на обществената организация "Открита Русия" и ще се занимава с благотворителност.
Борсови експерти определиха оттеглянето на Ходорковсик като "най-добрия сценарий". Според Майкъл Сайто от брокерската къща "Тройка Диалог", това намалява политическия риск върху "Юкос". До края на този месец трябва да бъде потвърдено сливането на "Юкос" със "Сибнефт" в концерн, който ще бъде в петорката най-големи в света в нефтения бизнес.