Недоволство от водноелектрическите централи по поречието на река Искър. Две врачански села въстанаха срещу съоръженията, които произвеждат зелена енергия. Мотивите - централите се строят близо до населените места и от това има негативни последствия.
Две трети от 320-те жители на врачанското село Ребърково са подкрепили подписката срещу изграждането на малка ВЕЦ в населеното място. Селото е с високи подпочвени води и пострада най-сериозно от разлива на Искъра през 2005 г., затова хората се страхуват.
„Реката е на около два-три метра под нивото на къщите, а другият бряг е на скала. При евентуална авария и приток на по-големи води, всичката вода идва към селото”, каза Георги Басилая.
„Истината е, че това село ще се превърне в блато и с цената на цялото село ще се гледат облаги някакви”, заяви Йордан Григоров.
В отговор от фирмата-изпълнител увериха, че преградните диги към съоръжението ще предпазват селото от наводнения.
„Не се допуска заливане, повишаване на подпочвените води. Проектът е реализуем. Проектът не е в конфликт с проблемите по опазване на околната среда и проектът е нужен на българската икономика”, коментира Георги Евстатиев, проектант.
Съседното село Крета вече е изпратило подписката си до премиера срещу новоизградената наблизо ВЕЦ. След пуска на съоръжението хората там се оплакват от постоянни вибрации на къщите, като при земетресение.
„Едно бучене, като че танк минава. Такова беше първоначално. След това започнаха да дрънкат врати, прозорци постоянно. Аз живея в постоянен страх”, сподели Ангелина Стоянова.
„Тресе къщите, то се напука всичко”, заяви Христофор Кръстев.
Тътенът спрял за кратко след спирането на централата заради срутване на промишления канал и след отстраняване на аварията отново се появил.
„Предполагам, че самият бент е направен на скала и скалата, когато прехвърля водата през шлюзовете, пада отвисоко и се получава това тресене, което се усеща тука”, смята Павел Мишев, кмет на село Крета.
Инвеститорът обаче е на мнение, че е изпълнил проекта перфектно и дори обвини медиите:
„Разберете, че в тая държава, докато не започне да се говори добре за инвеститора, тя никога няма да тръгне, Северозападна България е най-бедната точка в ЕС”, каза Тони Йорданов, собственик на МВЕЦ.
Така или иначе във всяка възможна точка по поречието изниква нова централа и хората се опасяват от нарушаване на екологичното равновесие.