Пролетната летаргия може да бъде победена, твърди Юрген Щайнакер, професор по спортна и рехабилитационна медицина в Университетската болница на Улм, Германия, съобщи ДПА.

"Много хора престават да са активни през зимата. Те правят по-малко упражнения, поради лошото време, и са изложени на по-малко на слънчева светлина", посочва проф. Щайнакер. Те не само се чувстват, но и в действителност са по-малко продуктивни, добавя той.

"През зимата хората губят около 10 на сто от продуктивността си", изтъква германският професор.

Разходките на чист въздух и слънчевата светлина повдигат настроението. Тези, които са чувствителни към слънцето, не трябва да прекаляват през първите дни на пролетта, тъй като може да получат мигрени. Проф. Щайнакер съветва да се носят шапка и слънчеви очила.

Работещите, които нямат възможност да напускат работните си места, за да вземат глътка чист въздух, могат все пак да се разходят през обедната си почивка.

При възрастните хора пролетната летаргия е по-ярко изразена отколкото при младите, тъй като те ограничават повече движенията си през зимата. Ето защо съветваме възрастните да излизат навън, но да се разхождат в безопасни и познати райони като по улицата до магазина или в градинката в съседство.

Освен физическите движения, и здравословното хранене е важно за преодоляването на пролетната летаргия. При диетите се спазва старото правило - да се приемат храни, богати на витамини.

"Яжте много плодове и зеленчуци, независимо от сезона. Тежката храна трябва да се избягва", съветва проф. Щайнакер.

Неправилно е да се смята, че повечето спане помага срещу пролетната умора. Напротив човек трябва да се движи, колкото се може повече, което е от полза за кръвообращението му, посочва той.