Директорът за България Джон Шомел-Доу представи днес стратегията на банката за България. Основните приоритети са инфраструктурата, включително и енергийният сектор, финансовият сектор, приватизацията на банка ДСК и частният сектор. Европейската банка за възстановяване и развитие има намерение да участва в подготовката за приватизация на банка ДСК, като придобие между 10 и 20 на сто от капитала й. Банката е създала специален фонд за затварянето на първите четири реактора на АЕЦ "Козлодуй", до 200 милиона евро безвъзмездна помощ, като по-голямата част от средствата в този фонд ще бъдат осигурени от Европейската комисия.
Евробанката възнамерява да инвестира между 100-150 милиона долара за всеки от двата проекта за "Марица Изток 1" и "Марица Изток 3".
Тридесет милиона евро банката ще вложи и за реконструкцията и преструктурирането на "Топлофикация-София", като това ще стане след края на отоплителния сезон тази година.
ЕБВР работи в България от 1992 година и е инвестирала около 540 милиона евро в 42 проекта. Само през 2001 година банката е предоставила 63 милиона евро по 12 проекта.

