"Мини Марица изток"
„Стачката, по принцип, е законен инструмент. Когато се спазват правилата при воденето й, при прекратяването й, не бих искал да говоря за нарушени права.” Това заяви в предаването „Тази сутрин” министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в коментар на случилото се в „Мини Марица изток”.
По думите на Трайков в един момент се е стигнало до събития, които нарушават нормалния ход на нещата, а именно блокирането на влаковата композиция от Перник, когато стачкуващите са излезли извън правата си.
„Позицията на ДАНС беше от преди това. Знаете, че енергийната сигурност е част от националната сигурност,” добави енергийният министър.
Цената на електроенергията се променя въз основа на известни на всички фактори, коментира Трайков. По думите му стачката се прибавя към тези елементи, но няма да доведе до повишаване на цената на електроенергията.
„Към днешна дата, след като този конфликт е приключил, има безвъзвратни загуби, които не са чак толкова много, и такива, които могат да бъдат наваксани,” заяви Трайчо Трайков и добави, че допълнителните средства, които ще бъдат изплатени на миньорите през 2012 г., според постигнатото споразумение, ще бъдат обвързани с компенсирането на тези загуби.
„Неслучайно в споразумението договорените 300 лева за всеки от над 7 хил. служители в „Мини Марица изток” са за 2012 г. и са свързани донякъде с наваксването на запасите от въглища.”
„За мен тази стачка беше изненадваща,” заяви министър Трайков.
Според него последната година е била една добра година за мините, като всички – ръководството, миньорите и министерството - са имали принос за това.
„Принципът е, че когато нещо е било обещано, трябва да се даде... Исканите по 1 000 лева не бяха фиксирани никъде. Хората, които работят в мините бяха подведени от някои синдикални лидери,” уверен е Трайков. „За мен това беше абсолютно излишна стачка, излишно нагнетяване на напрежението. Хората бяха подведени и това стана съвсем ясно.”
Според енергийния министър представителите на КНСБ са се оказали по-отговорни. За да се стигне до договореност е помогнал конструктивният принос на КНСБ и на част от КТ „Подкрепа”.
Загубата от активирането на студения резерв ще я покрие НЕК.
Това обясни Трайчо Трайков, като посочи, че общата загуба от стачката може да бъде по-малко от 10 млн. лева, ако се компенсира неосъщественият добив на въглища. Необратимата загуба е свързана със спрения износ на електроенергия.
За НЕК сумата възлиза на няколко милиона лева. Според министъра, след като стачката е приключила за седмица, тя няма да бъде от съществено значение при определянето на цената на електроенергията.
ВЕИ
България има определен ангажимент за изграждане на мощности за възобновяеми енергоизточници, отбеляза министърът на икономиката енергетиката и туризма. Страната ни трябва да задоволява 16% от нуждите си с енергия от ВЕИ до 2020 г. Това трябва да стане на определени етапи и в момента България надвишава ангажиментите си.
Изграждането на такива мощности е по-атрактивно за инвеститорите, отколкото е необходимо, защото за дълъг период от време се определя фиксирана субсидирана цена на електроенергията.
Министър Трайков каза още, че тези мощности са заложени като задължителни цели и развитието им трябва да е балансирано. Целта е да се помогне на тези технологии да станат рентабилни. До 2020 г. се очаква слънчевите инсталации да се изравнят на пазарен принцип по ефективност с останалите енергоизточници.
По думите на министъра България ще спази минималния си ангажимент по отношение на ВЕИ. Онова, което е над него ще бъде реализирано, когато технологиите станат по-евтини.
Шистов газ
Правителството не се отказало от услугите на конкретна компания. Така енергийният министър коментира решението за въвеждане на мораториум върху проучването и добива на шистов газ у нас.
Според Трайчо Трайков решението за мораториума е било взето в условия на страх, „страх от нещо неизвестно”, без да има желание за обяснение.
„Актуалната цена на газовия микс, на която България купува от внос, е над 500 долара на хиляда куб. метра,” добави Трайков и се съгласи с тезата, че държави, които добиват сами шистов газ го получават на в пъти по-ниска цена. „Решението на Народното събрание ни лишава от един аргумент при преговорите с монополния доставчик.”
Според Трайчо Трайков има и „върхушка”, която е мотивирана да окаже подкрепа на протестите срещу добива на шистов газ. По думите му кампанията е била организирана от PR фирми от чужбина с мощна финансова подкрепа. „И тези, които протестират, и тези, които преговарят с тях го знаят това.”
„Правителството се съобрази с обществените настроения... Подцених нивото на истерия, до което ще се стигне, въпреки че аз поставих темата за шистовия газ на обществен дебат.”
В решението на Министерски съвет за започване на преговори по добива не се упоменава за какъв газ става въпрос и никъде не се говори за конкретната технология, уточни Трайков. Това е трябвало да бъде описано в работната програма, която да даде „Шеврон” след подписването на договора и на която да бъде направена еко оценка.
„За да може отново да бъде отворена темата за шистовия газ е необходимо да има повече информация за хората,” каза Трайчо Трайков.
Ядрена енергия
Процесът за вземане на решение за строежа на АЕЦ „Белене” върви напред, увери министърът на икономиката, енергетиката и туризма. По думите му обаче двете страни все още не са се договорили за някои основни моменти като цената на финансиране.
И двете страни искат да постигнат съгласие за условията, които да отговарят на интересите им. „Докато не се договорим, никой не е постигнал целта си,” каза Трайков и допълни, че преговорите ще продължат.
България ще развива ядрена енергетика, потвърди Трайчо Трайков. „Неслучайно енергиен проект номер 1 за нас е удължаването на ресурса на 5 и 6-ти блок на АЕЦ „Козлодуй” най-малко с 10 години – за единия блок до 2027 г., за другия 2029 г.”