Денят на народните будители, който е празничен и неприсъствен за всички училища в страната, създаде у десетки преподаватели повод за размисъл - дали да отидат в училище или да си останат по домовете.

Оказва се, че училищни директори грубо погазват Кодекса на труда и принуждават учителите да си пускат отпуска за празничния неработен ден.

Ваня Бетуховска е учител по музика в училището в пловдивското село Строево. В Деня на будителите тя се разхожда сама в празното училище и се пита защо държавата  и отрежда този ден за почивен, а в същото време е принудена от директора да си пусне отпуск, за да почива.

„Парадоксът идва от там,че в Кодекса на труда, 1 ноември е неприсъствен за всички учебни заведения, а ние от 2004 година трябва да пускаме молби за отпуск, за да почиваме на този ден”, оплаква се Бетуховска.

Дори в колективния трудов договор на училището  е записано, че 1 ноември е празничен ден.

„Според член 154 от Кодекса на труда първи ноември е празничен ден, което означава, че ние почиваме, би трябвало да почиваме и не би трябвало да си пускате отпуск”, категорична бе преподавателката.

Ваня тази година не е подала молба за отпуск и би следвало да е на работа.

В ситуацията на Ваня попадат и колегите и от училището. Според счетоводителката на учебното заведение в счетоводните и програми за ноември месец са заложени 22 работни дни и тя няма как да подаде по-малко работни дни в НОИ.

От инспектората по образование в Пловдив  неясно защо не пожелаха да проверят дали има в случая нарушение на законите.

До този момент от Министерството на образованието и науката не са излезли с официална позиция, но от пресцентъра коментираха, че 1 ноември е последният ден от есенната ваканция и това означава, че учителите не трябва да излизат в отпуск. От ведомството проверяват случая.