Задържаните вчера бургаски катаджии са регистрирали крадени коли поне две години. Предполага се, че те са успели да регистрират повече от сто автомобила. След вчерашната Акция "Регистраторите", проверяват и ръководството на бургаския КАТ, за да бъде установено дали задържаните нямат покровител на по-високо ниво.

По данни на полицията, само миналата година в Бургас и региона са откраднати повече от 40 луксозни автомобила. До момента са открити 18 от тях, с фалшива пререгистрация.

"Аз си правя категоричния извод, че възможността по този начин да бъдат регистрирани крадени автомобили, е основен криминогенен фактор, способстващ и насърчаващ кражбата на автомобили. Т.е. - никой няма да краде автомобили, ако няма възможност да ги реализира", каза Милен Димитров - директор, ОД на МВР-Бургас.

Установено е, че автомобилите първо са регистрирани с фалшиви документи в КАТ, след което са пренабивани номерата на рамите. Крадените коли, внесени от ЕС преди януари 2010, са оформяни като нов внос, за да се избегне плащането на акциз. По този начин бюджетът е ощетен с над 150 000 лева.

Двама от задържаните при операцията са служители на КАТ-Бургас, отговаряли за техническия преглед на автомобилите. И двамата имат 15-годишен стаж и са дисциплинарно наказвани.

"Неточности при проверка на автомобил, които засякох на момента. И реагирах", заяви Мишо Георгиев - началник група "Регистриране на МПС"- КАТ – Бургас.

Задържани са и двама цивилни - собственик на печатница, изготвял фалшивите документи и 28-годишният криминалнопроявен Марио Ганев, който е координирал цялата схема. Четиримата задържани остават в ареста за 72 часа.