Няма документ, който да удостоверява, че патриарх Максим е бил сътрудник на Държавна сигурност. Това заяви в предаването „Тази сутрин” Екатерина Бончева, член на Комисията по досиетата.
„Никъде, в никой от архивите, няма бележка или знак, че Максим е бил съпричастен към Държавна сигурност,” каза тя. По думите й няма и никакво доказателство за унищожени документи, свидетелстващи, че главата на Българската православна църква е бил агент.
11 от 15-те митрополити от Светия синод са били сътрудници на специалните служби на комунистическия режим у нас. Това обяви на сайта си Комисията по досиетата. Всички са работили като агенти за Шести отдел на ДС, който е отговарял за "борба с политическата диверсия", показва справка в огласените от комисията списъци.
Висшите духовници от другите вероизповедания не остават по-назад. Настоящият главен мюфтия Мустафа Хаджи, който е на поста от 2006 година, е работил за МВР-Велинград под псевдонима Андрей. Доскорошният председател на Висшия мюсюлмански съвет Недим Генджев също е бил служител на структурите на Държавна сигурност. Двамата дълго спореха в съда кой е главният мюфтия. Името на католическия епископ на Софийско-Пловдивската епархия Георги Йовчев също бе свързано с ДС.
Русенският митрополит Неофит излезе с официален отговор относно появилата се информация. Той категорично отхвърли обвиненията, като според него досието му може да се е появило заради пътуванията му в чужбина. Митрополит Неофит допълни, че иска да си види досието възможно най-бързо.
Врачанският митрополит Калиник призна за наличието си към секретните доклади на ДС. Той помоли за извинение всеки, който се е почувствал засегнат от тези негови действия. Дядо Калиник отрече да е бил принуждаван да сътрудничи на Държавна сигурност, а е правил всичко по собствена воля и се е отчитал само пред председателя на Светия Синод.
Главният мюфтия Мустафа Хаджи също обяви днес в Разград, че отхвърля всички обвинения и никога не е бил част от Държавна сигурност. Той определи обвинението като провокация.
Екатерина Бончева беше категорична, че ако патриархът е бил сътрудник или щатен служител на бившите специални служби, щеше да остане някакъв документ, който да потвърждава това. По нейна информация, на всичките заседания на Светия синод, на които е бил обсъждан въпросът за досиетата, той е гласувал за отваряне на документите.
Бончева призна, че от началото на работата на Комисията по досиетата до този момент никога не е имало такъв натиск, както при случая с досиетата на висшия клир. Тя уточни обаче, че става въпрос за обществен натиск, а не за политически или таен натиск от друг характер.
Набедените митрополити са били вербувани в края на 70-те и през 80-те години на миналия век. В Първо главно управление са работили тези, които са били в задграничните епархии. Един от тях е сътрудничел на контраразузнаването.
Агентите не са подавали доноси за миряни, защото като представители на висшето духовенство те са се занимавали с други теми, посочи Бончева. Митрополитите са събирали сведения за църковния живот, за други митрополити.
По думите на Екатерина Бончева сътрудничеството е било на доброволни начала, като то е помагало за израстването на духовниците в кариерите им. В един от случаите са изплащани и финансови стимули, макар това да не е било масова практика.
От разговора стана ясно още, че Държавна сигурност се е намесвала и в изпращането на монаси в Света гора.
Вербуваните духовници са писали доклади не само за хора от Българската православна църква, а са давали сведения за гръцката и македонската църква. На работещите в задграничните епархии са били поставяни задачи, свързани с т.нар. вражеска емиграция.
Според Екатерина Бончева българската емиграция е била под тотално наблюдение от възможно всички гледни точки. Действията срещу нея са били насочени и през църквата.
От разгледаните документи ставало ясно, че някои от митрополитите са симпатизирали на комунистическата власт и са били с ясни марксистко-ленински убеждения.