След дълги преговори и значителни разминавания между социалните партньори вариантът за изплащането на болничните е готов. Работникът няма да получава обезщетение за третия ден от болничните - това предвиждат промените, които правителството ще гласува утре. Повече подробности по темата дава Марина Евгениева.
Какво точно включва предложението за болничните?
Подготвената промяна в кодекса за социално подпомагане може да ви прозвучи познато - той вече беше обсъждан. Обсъждан беше вариант и първият ден от болничния да е неплатен, после се заговори за плащане на 50% от надника - различни варианти бяха спрягани, но новият проект на социалното министерство, за който съобщава днес БТА, предвижда първият ден да се изплаща напълно от работодателя, вторият да бъде покрит на 60%, а за третия ден от болничния, работникът да остава без обезщетение. От четвъртия ден нататък болничните ще бъдат плащани от Националния осигурителен институт.
А какво е предложението по другата дискутирана тема - невзетите отпуски?
Последната идея е невзетата платена отпуска за минали години да бъде изразходвана до края на тази година, а в следващата да могат да се прехвърлят само десет дни. От синдикатите обявиха, че ако това предложение бъде прието ще сезират Брюксел, защото промяната противоречи на конвенция на международната организация на труда и на две европейски харти.
Синдикатите определят планираните промени като грешка, която ще отнеме отдавна придобити права на работниците - да използват реално отпуската си и да получават обезщетения за невзетите дни при уволнение. Президентът на КТ „Подкрепа” Константин Тренчев е категоричен, че проблем с отпуски има само в държавната администрация.
"Аз не казвам, че няма проблем. Проблем има, но заради бълхата не трябва да се гори юрганът. По-скоро трябва да се намерят други форми. Едните номенклатури да бъдат разкарани, защото те сега по този начин изнудват, а пък пари няма в държавата, ние влизаме в положението на правителството. То не желае да плати такива огромни отпуски по 350-400 дни”, коментира Тренчев.
Отрицателно е становището и за промените при болничните. Дори да се приеме, че една четвърт от болничните са фалшиви - по начина, по който е замислена промяната ще бъдат наказани три четвърти реално болни хора. Срещу идеята за новия начин на изплащане на болничните се обявиха и работодателите.
"Ние обаче изхождайки точно от този елемент, че няма как обезщетение за болничен да бъде нула, то затова е направено да има някакво обезщетение, отидохме на компромис - трите дни по 50% от трудовото обезщетение на работника, но всеки ден да има парично овъзмездяване за отсъствието”, заяви председателят на БТПП Цветан Симеонов.
И синдикати, и работодатели смятат, че вариант за справяне с проблема фалшиви болнични е затягане на контрола при издаването им. От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари смятат, че дори и да има неправомерно издадени болнични, те са пренебрежимо малко и готвената санкция няма да има успех.
"Това е глоба, данък, затова, че човек е болен, не е приемливо, цинично е и няма да доведе до прокламирания ефект”, смята д-р Любомир Киров.
Най-засегнати от готвената промяна за болничните ще бъдат самоосигуряващите се, които реално ще обезщетяват сами себе си два дни, а за третия няма да си плащат. От социалното министерство не пожелаха да дадат подробности за планираните промени.
Сега работодателите ще трябва да изготвят график, по който техните служители да излизат в годишен платен отпуск.
И синдикатите заплашват, че ако правителството приеме промените за отпуските, те ще сигнализират Европейската комисия, ще призоват президента да наложи вето и ще търсят възможност за оспорване пред Конституционния съд.
Още за предложенията и коментарите за тях - вижте тук
