Повече от 295 милиона души са били изправени пред остър глад през миналата година - това е нов връх, предизвикан от конфликти и други кризи. Перспективите за 2025 г. са „мрачни“, тъй като хуманитарната помощ намалява, се казва в доклад, подкрепен от ООН.

От Глобалния доклад за продоволствените кризи става ясно, че това е шестото поредно годишно увеличение на броя на хората, засегнати от „високи нива“ на остра продоволствена несигурност, предаде АФП.

През миналата година общо 295,3 милиона души са изпитвали остър глад - почти една четвърт от населението в 53 от 65-те държави, анализирани в доклада. Този брой е нараснал спрямо 281,6 млн. души през 2023 г.

Газа е изложена на „критичен риск от глад“ след повече от два месеца на израелска блокада за предоставяне на помощи.

„От Газа и Судан до Йемен и Мали, катастрофалният глад, предизвикан от конфликти и други фактори, достига рекордни стойности, тласкайки домакинствата към ръба на глада“, заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.

„Посланието е категорично. Гладът и недохранването се разпространяват по-бързо от способността ни да реагираме, но в световен мащаб една трета от цялата произведена храна се губи или разхищава“, каза още той.

В доклада се посочва, че конфликтите и насилието са основните фактори в 20 държави и територии, където 140 милиона души са изправени пред остър глад.

Екстремни климатични условия са причинили глад в 18 държави, а „икономически сътресения“ - в 15 държави, като всички те са засегнали общо 155 милиона души.

Влошаването на ситуацията в Газа, Мианмар и Судан надделява над подобренията в Афганистан и Кения. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK