Висши представители на всички вероизповедания у нас, както и духовни водачи от над 10 държави обсъждат в София религията в полза на човека. Българската православна църква и Главното мюфтийство подкрепиха идеята за задължителното обучение по религия в училищата.

Обединени около идеята, че Бог е създал всички религии, а различните хора, които ги изповядват, са братя, духовниците обсъдиха мястото на вярата в съвремието. Според тях етническата толерантност е възможна, когато политиката остане настрани, а в училище има задължително обучение в духовните ценности.

„Днешното образование обаче е в такъв формат, че то само образова, а не възпитава. На децата, на учениците, на младежта се гледа като на един съд, в който трябва да се вмести определен обем информация, знание и с това се счита изпълнен плана на едно министерство или на цяла една държава”, каза Архимандрит Антим, протосингел на Видинска Митрополия.  

Според Меир Лау, главен равин на Тел Авив, родителите и семейството не може да бъдат освободени от ангажимент - те също трябва да обучават

„Когато говорим в църквата, в джамията, в синагогата, на хората трябва да им казваме да не оставят цялата тежест и отговорност на учителите”, каза Меир Кау. .

„Ако имаме политици, които се страхуват от Бога, ако имаме финансисти, които се страхуват от Бога, ако имаме лидери, които се страхуват от Бога, ако имаме изцяло отговорни хора, които се стараят да управляват хората справедливо, може би проблемите ще бъдат решени по-лесно”, каза главният мюфтия Мустафа Хаджи.

Конференцията излезе с общ призив за уважение и разбиране към всички хора по света. След кратък спор къде да бъде следващата среща духовниците се разбраха да продължат разговорите си догодина във Варна.