Според природозащитниците въпреки последните промени в чл.80 на закона, с които се забранява освобождаването и отглеждането на ГМО, в текстовете на закона има пробойни, които не удовлетворяват искането им България да бъде зона, свободна от ГМО.
Проблемът с чл. 80 е, че не предпазва българските защитени територии и буфера около тях от ГМО, разрешени от Европейския съюз, каза Людмила Савева, представител на инициативен комитет на родители и граждани.
По думите й не е определен ред, който да се спазва при регистрирането на разрешените от ЕС два вида генетично модифицирана царевица и картоф Амфлора. Така извън обхвата на закона остава отглеждането на ГМО с търговска цел на видовете, получили разрешение от друга страна-членка, поясни Савева.
Протестиращите искат ясно да бъде дефинирано, че се забранява всякакво освобождаване в околната среда за научни цели, както и всякакво отглеждане на ГМО, независимо дали те са получили разрешение, минавайки през българското Министерство на земеделието и храните или са стигнали до общоевропейско разрешение чрез друга страна-членка.
Сред другите проблеми, които природозащитниците виждат в текстовете на закона е липсата на санкция за нарушения на чл. 80. Природозащитните подчертаха, че исканията им са надпартийни. Те призоваха всички депутати да гласуват за категорична забрана за отглеждането и освобождаването в околната среда на всякакви видове ГМО.