Тази година Йоана завършва 12 клас. Оставила е за последния момент покупките за заветната вечер. Най-много пари ще отидат за балната рокля.
"Горе-долу в 1 000 лева трябва да се сместя за рокля, обувки, бижута, но аз не искам кой знае какво - нещо изчистено", обяснява момичето.
Най-важно е роклята да й хареса - затова е готова да даде и повече от предвиденото. Дизайнерката Аля Милушева казва, че много от младите момичета са на този принцип. Затова за спад в продажбите не може да се говори.
"Хората от една страна питат по-често - питат за цена, но в крайна сметка са си предвидили някакъв бюджет за събитието и си го отделят. Това не е нещо, което се отразява директно на нашите продажби", обяснява дизайнерката.
Алтернатива на това да си вземеш рокля от магазина е да си купиш плат и да отидеш при шивачка. Това е и по-евтиният вариант. Даниела шие официални облекла от 15 години. Традиционно в сезона на баловете е затрупана от поръчки. Тази година има още повече работа.
"Специално, така наречените бутикови рокли, излизат около 900 лева. А ако човек реши да си ушие роклята - избере си плат, модел, не използва услугите на дизайнер - роклята може да му излезе под 300 лева", пояснява Даниела.
"За бала винаги се намират пари. Няма значение от къде - това е нещо като задължително. Даже на една приятелка родителите теглиха кредит за бала. Няма как - криза, не - това е!”, заключва бъдещата абитуриентка Йоана.