Фармацевтите купуват лекарствата по каса със собствени средства. Продават ги, и след 30 работни дни касата им връща парите. Сумите за януари обаче закъсняха с около седмица. Според фармацевтите, закъсняват и парите за първата половина на февруари, но от касата отричат.
В аптеката във Варна, която екипът ни посети, виси надпис, който предупреждава пациентите, че спира продажбата на животоспасяващи лекарства.
"Аз им се извинявам, казвам им че съжалявам, а те казват че отиват на друго място", признава магистър-фармацевтът Любов Момчева.
По данни на фармацевтичния съюз, най-големи затруднения имат аптеките в областите Хасково, Смолян, Ловеч, Благоевград, Бургас, както и София област. Някои от големите дистрибутори вече са спрели да доставят лекарства на разсрочено плащане. Така пред пациентите остава възможността да купуват лекарствата изцяло със свои пари. За Николай, който веднъж месечно купува лекарства за баба си, това е невъзможно.
"Доста ще я натовари, то по принцип и сега я натоварва това въпреки, че ги взимаме с намаление. Месечно за лекарства тя дава около 30-40 лева, а получава пенсия малко повече от 100 лева", признава Николай.
Българският фармацевтичен съюз предлага срокът за изплащане да бъде променен от 30 работни на 30 календарни дни. И засега не мисли за национален протест.
"Има сигнали от колеги, които вярвам че биха излезли на протестни действия, но все пак ние като ръководство задържаме нещата, защото вярваме и имаме потвърждение, че този проблем ще бъде решен", обяснява заместник-председателят на БФС Асена Стоименова.
От Здравната каса увериха, че парите за февруари ще бъдат платени на 6 април.