Харвард е най-старата академична институция в Щатите и един от най-елитните университети в света. Дал е дипломи на 8 американски президента, (между които, изненадата за мнозина - Джордж Буш), както и на 50 Нобелови лауреата.
Георги Вуков учи в "Паисий Хилендарски” - езикова гимназия в Пловдив, когато случайно научава, че 12-класници от друга гимназия били приети в чужбина, като спортът им е помогнал. По това време Георги тренира академично гребане в гребната база в Пловдив.
„Кандидатствах за общо 17 университета в Щатите, като ме приеха в пет. Разбира се, гребането много ми помогна. Свързах се с треньора по гребане на Харвард и на още няколко университета още от първите етапи”, разказа той.
Сред университети, които Георги е приет с пълна финансова помощ, са Йеил, Станфорд, Колумбия от Бръшляновата лига – те също сред най-престижните в света.
„Спечелих ги с няколко неща - със сигурност моите резултати не бяха най-топ резултати, но, когато комбинирах в кандидатурата си постиженията от гребане, изпитите и още няколко извънучилищни занимания, мисля, че историята се оформи. И те видяха някакъв потенциал да продължа да се развивам в Щатите”, допълни той.
Георги споделя, че адаптацията към новата среда не е била лесна: „Има непропорционално много българи в Харвард, спрямо това колко е малка държавата ни и колко други държави са заинтересувани от този университет, и исторически, също е имало доста българи”, каза още младия мъж.
Той става президент на българския клуб и с гордост разказва за инициативата, привлякла вниманието на политици и дипломати от целия свят: „Това беше резултат от месеци работа на всички от българския клуб, е, че ни дадоха, много трудно и това е голяма чест да ни дадат цялото бостънско летище, да облепим стените с български снимки от български фотограф”, заяви нашенецът.
Сред известните българи, завършили Харвард, са Георги Кадиев и Стамен Тасев, бивш зам.-министър на финансите.
„В моето общежитие, в което аз бях, е бил Мат Деймън, който е учил няколко години в Харвард, но после, както Бил Гейтс и Марк Зукърбърг от Фейсбук е прекъснал, за да започне кариера. Така че, има един дух на велики личности, витаещи из университета, който е супер стимулиращ интелектуално. Веднага след като ме приеха там, започнаха да се свързват с мен хора, които също се интересуваха да ме питат: „Как стана при теб? Как така от Пловдив? То дори не е от езиковата гимназия”. С времето все повече и повече хора се свързваха и затова, реших, че за да бъда възможно най-полезен, да си опиша историята в една книга, която да бъде достъпна за много повече хора, отколкото аз мога да се свържа като човек”, заяви той.
Една от целите на книгата е да върне фокуса върху кандидатстването в Щатите, който според Георги се е загубил през последните години след приемането ни в ЕС, заради мита, че в Щатите е по-скъпо и по-трудно.
Какво дава една диплома от Харвард? „Дава много възможности. Дава и големи очаквания на човека от самия себе си. Защото човек, веднъж бил в тази среда, нямам как да не се сравнява с най-добрите и най-гениалните от своите състуденти, и сякаш каквото и да постигнеш, е нормално, защото очакванията са толкова големи”, смята Георги.
Той се е върнал в България преди година, за да работи в сферата на финансите.